Placek drożdżowy topiony z jagodami

4.51 (160 ocen)

  • 4 godz.

Już od dawien dawna przymierzałam się do upieczenia tego ciasta trochę się bałam bo ciasto należało włożyć do wody i tam je pozostawić do wyrośnięcia. Ale w końcu podjęłam wyzwanie przepis pochodzi ze starej książki i zawsze z niej wychodzą wspaniałe wypieki i stwierdziłam że na pewno wyjdzie.

  • 4 godz.

Składniki:

  • 3-4 szklanki mąki pszennej
    1 szklanka cukru pudru
    3 żółtka
    8 dag margaryny lub masła
    8 dag drożdży
    sól szczypta
    1/3 łyżeczki olejku waniliowego
    2 łyżeczki cukru waniliowego
    1 i 1/2 szklanki mleka
    jagody ( u mnie ponad 1 L )

    Kruszonka:

    1 szklanka mąki pszennej
    8 dag masła
    4 łyżki cukru
Wystaw ocenę:

4.51 (160 ocen)

Zobacz również:

Desery

Placek drożdżowy topiony z jagodami - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Drożdże kruszymy do miski, mleko podgrzewamy by było ciepłe, ale nie gorące, wlewamy pół szklanki do drożdży, dodajemy łyżeczkę cukru i rozrabiamy drożdże. Odstawiamy by zaczyn wyrósł. Pozostałe mleko rozrabiamy z żółtkami, roztopionym masłem, solą, olejkiem i cukrem waniliowym. Mąkę przesiewamy na stolnicę( na razie 3 szklanki ), robimy dołek i wlewamy mieszankę mleka z dodatkami zarabiamy, jeżeli ciasto będzie zbyt luźne podsypujemy pozostałą mąką. Ciasto musi być ściślejsze od zwykłego ciasta drożdżowego. Ciasto zawijamy w gazę i luźno związujemy by ciasto swobodnie rosło, wkładamy do wiaderka z wodą, ciasto musi być całkowicie zakryte wodą. Ja wlałam letnią wodę. Ciasto pozostawiamy na 1- 2 godziny po tym czasie powinno wypłynąć na wierzch i wyrosnąć. Po tym czasie odsączamy ciasto, wyciągamy na stolnice na ciasto przesiewamy cukier puder i zarabiamy ponownie ciasto.
  • 2. Ciasto przekładamy do wyłożonej papierem i wysmarowanej masłem blaszki. ( u mnie największa, ale wówczas ciasto wychodzi dosyć niskie). Ciasto posypujemy owocami następnie kruszonką - masło rozcieramy z mąką i cukrem. Odstawiamy na 30 minut by ponownie wyrosło pieczemy w 190 C około 45 minut. Aby ciasto się nie przypaliło od dołu, a ciasta drożdżowe lubią się przypalać lub spiekać . Blaszkę z ciastem wstawiamy na środkowa półkę piekarnika, natomiast na dolną wkładamy dużą blachę najczęściej dołączaną do piekarników w komplecie. Odkąd tak robię nie martwię się już, że dół będzie spieczony :). Placek topiony utrzymuje długo wilgotność i świeżość.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować