Makowiec na biszkopcie

5 (1 ocen)

  • 30 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Klasyka mojego dzieciństwa, która bardzo często gościła w moim rodzinnym domu na świątecznym stole. Przyznam szczerze, że do chwili obecnej nie udało mi się zjeść lepszego makowca niż ten. A uwierzcie mi, że miałam okazję ich trochę spróbować. Wiem, to zabrzmi trochę nie skromnie, ale taka jest prawda. Jest idealny! Delikatny i wilgotny, solidnie napakowany bakaliami. Przygotowanie go wbrew pozorom nie jest skomplikowane, a efekt zachwyca. Święta lada moment, więc łapcie przepis. Gwarantuję Wam, że pokochacie go od pierwszego kęsa!

  • 30 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • Masa makowa

    500 g maku
    150 g miękkiego masła
    120 g cukru pudru
    100 g posiekanych orzechów włoskich
    80 g płatków migdałów migdałowych
    80 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
    4-5 łyżek płynnego miodu
    3 duże jajka
    4 łyżki oleju
    1 łyżka ekstraktu pomarańczowego *
    szczypta soli

    Biszkopt

    125 g mąki
    150 g cukru
    5 jajek XL
    5 łyżek oleju
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    szczypta soli

    Polewa czekoladowa

    130 g czekolady **
    50 ml śmietany kremówki
Wystaw ocenę:

5 (1 ocen)

Zobacz również:

Ciasta

Makowiec na biszkopcie - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Masa makowa

    Mak przesypujemy do garnka, zalewamy gorącą wodą i gotujemy około 20 minut. Przecedzamy przez sito i dobrze odsączamy. Ja pozostawiam go na sicie przez kilka godzin. Następnie mak mielimy w maszynce do mięsa dwukrotnie.
    Żółtka jaj oddzielamy od białek. Do żółtek dodajemy cukier puder i ubijamy na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy miękkie masło i ucieramy do momentu, aż składniki dokładnie się połączą. Stopniowo dodajemy zmielony mak i dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy miód, olej oraz ekstrakt pomarańczowy. Pod koniec dodajemy orzechy, migdały i skórkę pomarańczową. Mieszamy do połączenia się składników.
    Do białek dodajemy sól, ubijamy na sztywną masę. Białka łączymy z masą makową, delikatnie mieszając łyżką, nie mikserem! Tak przygotowaną masę makową przekładamy do formy o wymiarach 24x32, wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180'C i pieczemy przez 40 minut.
  • 2. Biszkopt

    Po upływie około 30 minut pieczenia zaczynamy przygotowywać biszkopt. Białka z solą ubijamy na sztywną masę. Dodajemy cukier i mieszamy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie dodajemy żółtka oraz olej i krótko mieszamy. Pod koniec dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie, najlepiej przy pomocy szpatułki mieszamy, do połączenia się składników.
    Formę z masą makową wyjmujemy z piekarnika i od razu na wierzch wykładamy ciasto biszkoptowe. Ponownie wstawiamy do piekarnika na kolejne 20 minut. Biszkopt po upieczeniu powinien być rumiany i wyrośnięty.
    Upieczone ciasto makowe wyjmujemy z piekarnika i studzimy na kratce, układając je do góry nogami, czyli biszkoptem do
  • 3. Polewa czekoladowa

    Połamaną czekoladę przekładamy do szklanej miseczki i dodajemy śmietankę. Podgrzewamy w kąpieli wodnej do momentu, aż czekolada się rozpuści i uzyskamy gładką, jednolitą masę. Tak przygotowaną polewą dekorujemy makowiec.

    Odnośniki

    * ekstrakt można pominąć lub dodać taki, jaki lubicie. Świetnie tu pasuje również ekstrakt migdałowy
    ** może być gorzka, mleczna jaką lubicie. Ja użyłam gorzkiej i mlecznej

Porady

-nie polecam gotowych mas makowych. Mają w sobie więcej bułki tartej i zagęstników niż maku i bakalii. W sklepach można już dostać mak zmielony, co pozwoli zaoszczędzić trochę czasu z korzyścią dla smaku -do makowca można użyć bakalii takich, jakie lubicie najbardziej

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Mak

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować