Jagodzianki pełne smaku

0 (0 ocen)

  • 3 godz.

Ile osób, tyle sposobów na przygotowanie jagodzianek. Ten mój powstał po próbach i doskonaleniach kilku innych, które znalazłam w starych książkach kucharskich :-)

  • 3 godz.

Składniki:

  • 500 g mąki
    20 g drożdży świeżych (lub 10 g suchych)
    200 g mleka (nie zimnego)
    1 duże jajko
    5 łyżeczek cukru
    szczypta soli morskiej
    1 łyżka cukru waniliowego
    250-300 g jagód
    jajko do wysmarowania bułeczek
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Bułki Jagodzianki Desery

Jagodzianki pełne smaku - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Drożdże świeże mieszam z lekko ciepłym mlekiem, aż się rozpuszczą. Dolewam do reszty składników i zaczynam wyrabiać. Jeśli używam drożdży suchych (wolę świeże) to od razu wszystkie składniki mieszam razem.
  • 2. Ciasto wyrabiam ponad 10 minut. Musi być gładkie, elastyczne i nieklejące w konsystencji. Takie ciasto odkładam do plastykowej miski, przykrywam kilkoma szmatkami (żeby cała miska byłą otoczona, ale nie na sztywno - w końcu za chwilę ciasto zacznie rosnąć). Czekam około godziny, aż ciasto podwoi lub nawet potroi objętość.
  • 3. Przygotowuję miskę z jagodami, cukier i łyżeczkę oraz odpakowuję miskę ze ściereczek.
  • 4. Odrywam po kawałku ciasta, rozciągam je (można wspomagać się wałkiem, ale ja ręcznie na dłoni rozpłaszczam), a na środek wsypuję dwie czubate łyżki jagód. Całość posypuję płaską łyżeczką cukru. Takich babeczek zwykle wychodzi od 14 do 17 - zależy jak duże kawałki ciasta oderwę.
  • 5. Zlepionymi brzegami na dół układam w dużej odległości od siebie wszystkie sakiewki. Można zostawić okrągłe kształtem, lub bardzie owalne i spłaszczone. Taki zestaw pozostawiam pod przykryciem na kolejną godzinkę. Ciasto w tym czasie znowu nieco urośnie, stanie się bardziej elastyczne (po tym całym rozciąganiu i ubijaniu).
  • 6. Wyrośnięte bułeczki smaruję na wierzchu rozkłóconym jajkiem i wstawiam do nagrzanego na 180 stopni piekarnika. Piekę około 5 min z termoobiegiem (starsze kuchenki to około 2-3 min dłużej).
  • 7. Po przestudzeniu pudruję. Smacznego :-)

Porady

Podczas wyrabiania ciasta drożdżowego przerzucam je sobie z ręki do ręki, rzucam na stolnicę, generalnie mocno męczę, by jak najwięcej powietrza dostało się do środka i jak najdłużej było przeze mnie gniecione. Wtedy nie ma mowy, że nie wyrośnie.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Bułka Jagody

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować