Bułeczki z morwami

0 (0 ocen)

W Polsce morwa została zapomniana, a szkoda bo jej owoce są znakomitą alternatywą dla wiśni, malin, jagód czy porzeczek.

Składniki:

  • 0,5 kg mąki pszennej typ 405 - 450
    5 dag drożdży
    2 szklanki letniego mleka (ilość zależy od suchości mąki)
    3 żółtka
    pół szklanki cukru
    szczypta soli
    łyżka masła
    laska wanilii

    2 szklanki czarnej lub czerwonej morwy
    opcjonalnie cukier
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Desery

Bułeczki z morwami - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Mąkę przesiewamy do miski. Drewnianą łyżką na środku robimy dołek. Kruszymy drożdże. Wsypujemy cukier. Wlewamy trochę mleka, tak by drożdże z cukrem rozpuściły się i nabrały konsystencji gęstej śmietany. Rozczyn delikatnie przykrywamy mąką, tworząc niewielki kopczyk. Przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 15 minutach sprawdzamy czy kopczyk popękał, jeśli tak to wyrabiamy łyżką, dolewamy stopniowo mleko, wlewamy żółtka, masło, resztę cukru i ziarna z wanilii. Teraz ciasto wyrabiamy ręką. Jeśli uważamy, że ciasto jest za rzadkie dosypujemy mąki, za gęste mleka. Wyrabiamy do momentu, aż ciasto będzie odstawiać od ręki. Uklepujemy przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia około 30 - 45 minut.
  • 2. Następnie dłonie smarujemy olejem, Urywamy po kawałku ciasta. Formujemy na dłoni placuszek. Na środek morwy, czym więcej tym lepiej. Ciasto zlepiamy i kształtujemy bułeczki. Bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach co 3 - 4 cm. Pozostawiamy do ponownego wyrośnięcia około 20 - 30 minut w zależności od temperatury otoczenia. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni C. Wyrośnięte bułeczki smarujemy roztrzepanym białkiem i posypujemy grubym cukrem. Wstawiamy do piekarnika, po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 170 stopni i pieczemy około 20 minut, aż bułeczki będę rumiane.

Porady

Owoce morwy to bogactwo flawonoidów, związków charakteryzujących się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym, usuwających z organizmu wolne rodniki uszkadzające tkanki i przyspieszające proces starzenia się organizmu. Znajdziemy w nich także sporo pektyn (rozpuszczalny błonnik, który zwiększa objętość w żołądku, wywołuje uczucie sytości i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit – poprawia ich perystaltykę i reguluje proces wypróżniania) oraz garbników działających ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego i przeciwdziałających biegunkom.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować