Maliny to jedne z pierwszych owoców lata, kojarzą się z początkiem wakacji. Jeżyny i jagody dojrzewają trochę później, ale sezon na wszystkie te owoce jest niestety krótki. Warto zatem nie tylko najeść się ich do syta, ale i zrobić z nich soki i konfitury na zimę.

Czarne jagody

Malutkie krzewinki jagód rosną w lasach, głównie iglastych. Dojrzewając, jagoda stopniowo zmienia kolor – od czerwonego, poprzez niebieski, aż do czarnego. Czarne jagody zawierają garbniki oraz niebieski barwnik antocyjanowy. Dzięki kombinacji tych dwóch składników, jagody są jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków przeciw biegunkowych . Warto jednak wiedzieć, że tak działają suszone owoce oraz sok, natomiast świeże i dżem mają właściwości przeczyszczające. Jagody są bogate w witaminę C i z grupy B oraz prowitaminę A. Możemy jeść je na surowo, dodawać do ciast, deserów i oczywiście pierogów, które są po prostu przepyszne. Jagody, maliny i truskawki ponadto doskonale łączą się z ziołami. Warto zatem przygotowując koktajl, dodawać do nich mięty, bazylii lub melisy.

Maliny

Rośnie zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w lasach – ta dzika smakuje jednak zupełnie inaczej. Maliny cudownie smakują na surowo, ale warto je również wykorzystać do ciast, deserów i wszelkich przetworów: soków, konfitur, dżemów, tym bardziej że nie tylko wspaniale smakują, ale mają też nieocenione właściwości zdrowotne. Owoc maliny obfituje w łatwo przyswajalne cukry, witaminy z grupy B oraz minerały: sód, potas, magnez, wapń, fosfor i żelazo. Sok z malin hamuje rozwój bakterii jelitowych i ma działanie przeciwbiegunkowe oraz rozkurczowe. Zarówno sok, jak i napar z suszu są z powodzeniem stosowane przy przeziębieniach i infekcjach wirusowych. Mają działanie napotne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Malina znana była już wśród starożytnych Greków i Rzymian, a rzymskie podanie głosi, że początkowo owoce maliny były białe. Kiedyś jednak mały Jowisz robił wszystko, by rozzłościć kapłanów bogini urodzaju. Chcąc temu zapobiec, opiekunka nieznośnego Jowisza starała się go uspokoić, wpychając mu do ust maliny. Ale gdy się schylała, ostry kolec skaleczył jej palec, a spadające krople krwi zabarwiły owoce na czerwono. Od tamtej pory maliny mają piękny rubinowy kolor, chociaż botanikom udało się również wyhodować odmiany o żółtych owocach.

Jeżyny
Krzewami jeżyny (nazywanej także ostrężyną) porośnięte są zarośla, lasy i pola. Owoce dojrzewają stopniowo – najpierw są zielone, później czerwone, a w pełni dojrzałe mają kolor fioletowoczarny. Zawierają cukry, kwasy organiczne, sole mineralne oraz witaminy z grupy B, C, PP i prowitaminę A. Owoce spożywane na surowo, a także wina i soki cenione są nie tylko ze względu na smak, ale mają też duże wartości lecznicze. Wspaniale orzeźwiają i, podobnie jak malina, działają napotnie i wykrztuśnie. Herbatka z liści i kwiatów jeżyny ma właściwości ściągające, dezynfekujące, działa moczopędnie i zapobiega biegunce. Łagodzi zgagę i wzdęcia.

Opracowano na podstawie listów Marii Rębisz z Chmielowa i Anety Dziuban z Moszczenicy. Dziękujemy!

Fot.: archiwum Burda