Mikrofalówki i piekarniki wolnostojące z pewnością ułatwiają przygotowanie wielu potraw. Odgrzewamy w nich zupę, grzejemy gulasze albo poranne owsianki. Jednak mikrofalówki i piekarniki wolnostojące różnią się od siebie kilkoma funkcjami oraz sposobem działania. Przyjrzeliśmy się jak działają i co można przygotować na obiad z ich pomocą.

Mikrofalówka – jak rozpuścić czekoladę?

Mikrofalówka to niezwykle przydatne urządzenie. W niej przygotujecie popcorn na domowy seans filmowy, rozmrozicie bochenek chleba albo podgrzejecie ryż. W sklepach są do nabycia zestawy służące do przygotowania popcornu w mikrofalówce. Paczkę wykonaną z powlekanego papieru umieszcza się we wnętrzu mikrofalówki i czeka około trzech minut, aż ziarna kukurydzy przestaną pękać. Następnie należy chwilę odczekać, aby się nie poparzyć. Opakowanie jest bardzo gorące. Następnie należy przesypać prażoną kukurydzę do miski. Za pomocą mikrofalówki również wyparzycie słoiki na przetwory.

Drugim najczęstszym zastosowaniem mikrofalówki jest rozpuszczanie czekolady. Aby rozpuścić czekoladę w mikrofalówce należy ją drobno posiekać i umieścić w szklanym żaroodpornym naczyniu. Może to być forma do ciasta, miseczka albo kubek. Mikrofalówka powinna być ustawiona na średnią moc. Czas rozpuszczania czekolady wynosi około minuty. Należy jednak obserwować czekoladę i stopień jej rozpuszczenia. Wiele zależy od mocy mikrofalówki oraz ile czekolady mamy do rozpuszczenia. Po minucie należy czekoladę wymieszać i ponownie wstawić do mikrofalówki. Czynności należy powtórzyć kilkukrotnie, aż czekolada będzie gładka i jednolita. Warto kontrolować stopień rozpuszczenia czekolady, ponieważ dość łatwo może się przypalić.

Ciekawostką jest, że w mikrofalówce można przygotować danie obiadowe, jakim jest mac and cheese. Jest to makaron z serem na sposób amerykański. Szklankę drobnego makaronu na przykład kolanek zalewamy szklanką mleka i dodajemy łyżkę masła. Makaron ma w całości pływać w mleku. Następnie należy przyprawić solą i pieprzem. Trzeba pamiętać, aby mieszać makaron co jakiś czas. Najlepiej robić to w cyklach trzyminutowych. Kiedy makaron już będzie ugotowany, należy na wierzch dodać dwie łyżki startej mozzarelli i cheddara. Można również sięgnąć po ser gruyére, który nada orzechowego smaku. Ponownie należy wstawić do mikrofalówki i zapiekać około dwie minuty. Na wierzch warto posypać świeżo startą gałką muszkatołową i posiekaną natką pietruszki.

Piekarniki wolnostojący – co upiec?

Piekarniki wolnostojące większość z nas ma i zna niemal od zawsze. Można w nich regulować temperaturę i sposób grzania (dół-góra, termoobieg albo grill). W nowszych modelach znajdują się również funkcje wytwarzania pary, która pomaga podczas wypiekania domowego chleba np.: chleb pszenno-kukurydziany na miodzie. Dzięki tej funkcji chleb jest miękki i sprężysty w środku oraz chrupiący z zewnątrz. Za pomocą termoobiegu można łatwo upiec domową pizzę prawie jak z włoskiej pizzerii. Dla osób, które często się przeprowadzają istnieje możliwość zakupu piekarnika mającego wielkość kuchenki mikrofalowej. To również propozycja dla osób, które mają małe kuchnie a lubią piec domowe ciasteczka. Dania z mniejszego piekarnika wolnostojącego będą smakowały jak z tradycyjnego pieca. Można w niej przygotować zapiekankę ziemniaczaną, upiec ciasto biszkoptowe z owocami a nawet upiec chleb. Mniejsze piekarniki mają również funkcję grilla, co przydatne jest podczas pieczenia mięsa lub przygotowywania popularnych zapiekanek z serem żółtym i pieczarkami.

 

Mikrofalówka czy piekarnik

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć w kuchni. Mikrofalówka to pomoc, gdy chcemy w ekspresowym tempie przygotować przekąski na imprezę albo w pracy odgrzać lunch przyniesiony z domu. Piekarnik wolnostojący daje więcej możliwości. Jeżeli głównym celem jest pieczenie ciast to taki piekarnik powinien znaleźć miejsce w domowej kuchni.