Nie lubimy marnowania jedzenia. Jednocześnie rozumiemy, że zauważenie białego nalotu na pętku kiełbasy może powodować obawy - czy taka wędlina wciąż nadaje się do jedzenia? Czy biały nalot to pleśń? Od razu uspokajamy - wcale tak nie jest. Biały nalot nie zawsze sygnalizuje o zepsuciu mięsa, a wręcz przeciwnie - czasem może być znakiem jego dobrej jakości. Żeby nauczyć się to odróżniać, przeczytajcie nasz artykuł. 

Nalot na kiełbasie - co oznacza?

Wbrew pozorom, biały nalot na kiełbasie nie musi być złym znakiem. Często jest to po prostu skrystalizowana sól oraz białko, które odparowały na etapie produkcji. Taki wygląd kiełbasy nie powinien więc nas zniechęcać, a wręcz przeciwnie. Może to być  oznaka wysokiej jakości produktu. Jak więc odróżnić sól od początków pleśni? Najłatwiej ocenić to po konsystencji i zapachu.

Jak rozpoznać, że kiełbasa nie nadaje się już do jedzenia? 

Zepsutą kiełbasę z pewnością poznamy po tym, że staje się lepka, śliska i ma nieprzyjemny, stęchły zapach. Choć biały nalot z soli często mylony jest z pleśnią, w rzeczywistości wcale nie są do siebie aż tak podobne.

Jak wygląda pleśń na kiełbasie? Wbrew pozorom, zwykle nie ma białej barwy, a jest sina lub zielona. Jeśli więc zauważycie takie zabarwienie na mięsie, nie jedzcie go, ponieważ może to prowadzić do ostrego zatrucia, tylko od razu wyrzućcie.  

Oczywiście należy zaznaczyć, że w sklepach często możemy spotkać włoskie czy hiszpańskie wędliny pokryte szlachetną pleśnią, jednak na takich produktach zawsze widnieje informacja, że jest ona bezpieczna do spożycia. 

Co robić, żeby kiełbasa długo była świeża?

Jak przechowywać kiełbasy, aby się nie psuły? Najważniejsze jest, aby od razu po przyniesieniu ze sklepu wyjąć mięso z torebki, gdyż folia przyspiesza jego pleśnienie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie owinięcie pętka kiełbasy pergaminem, który nie spowoduje zaparzania mięsa, a jednocześnie uchroni je przed wysychaniem. Aby mieć jeszcze większą pewność, mięso można też przełożyć do pojemnika na żywność ze szczelnym zamknięciem.

Jak długo można jeść kiełbasę? Wszystko zależy od tego, jak została przyrządzona, bo jeśli mięso nabito w naturalne jelita, to zepsuje się szybciej, niż takie w sztucznych osłonkach.