Pamiętacie, co jedliście na obiad 35-40 lat temu? Takie kulinarne wspomnienia są bezcenne. Informacje na temat kości i mięsa, które akurat zostały „rzucone” rozchodziły się jeszcze szybciej niż obecnie. Mięso było restrykcyjnie reglamentowane. Kartki na mięso i jego przetwory obowiązywały aż do 1 sierpnia 1989 roku - najdłużej ze wszystkich racjonowanych produktów w PRL. Jakie mięsne przepisy były hitem „za komuny”?

Zapomniane mięsne dania z PRL

Jeśli już mięso pojawiało się na stołach, najczęściej był to bryzol, rumsztyk, sztufada, kotlet pożarski, schabowe i oczywiście podroby, które do dziś są tanie (i coraz modniejsze). Wśród nich karierę robiła wątróbka, płucka, cynaderki i przepyszna jajecznica z móżdżkiem cielęcym. Trudno zapomnieć również o paprykarzu do kanapek i galaretach. W domowym i knajpianym menu hitem były również bitki wieprzowe i wołowe, podawane z tłuczonymi ziemniakami lub z kaszą. Palce lizać. Przypomnijcie sobie o nich i zamiast panierować schabowe, zróbcie je dla odmiany choć raz. Duszone, mięciutkie soczyste i wilgotne mięso zasmakuje również najmłodszym, którzy nie pamiętają tamtych czasów. 

Bitki wieprzowe w sosie - przepis 

Składniki (na 4 porcje):

  • 600 g wieprzowiny (karkówki, schabu lub szynki)
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki oleju roślinnego lub smalcu*
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 600 ml bulionu lub ewentualnie wody
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Kawałek mięsa podzielcie na 4 równe plastry w poprzek włókien.
  2. Posiekajcie cebulę w kostkę. 
  3. Owińcie bitki folią spożywczą i rozbijcie tłuczkiem na grubość ok. 0,5 cm. Doprawcie solą i pieprzem, obtoczcie w mące. Zostawcie mąkę na później.
  4. Na patelni rozgrzejcie olej. Kładźcie plastry mięsa partiami, co chwilę, jeden po drugim.**
  5. Podsmażcie mięso z obu stron na złoto. Przełóżcie bitki na talerz.
  6. Na tym samym tłuszczu podsmażcie cebulę na ciemnozłoty kolor. Powinna się ona skarmelizować. 
  7. Dodajcie na patelnię przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy: liście laurowe i ziele angielskie. Zalejcie wodą lub bulionem.
  8. Przykryjcie patelnię i duście na małym ogniu do miękkości mięsa - ok. 30-35 minut.***
  9. Wymieszajcie pozostałą po panierowaniu mięsa mąkę z niewielką ilością zimnej wody. Dolejcie do bitek, wymieszajcie i zagotujcie.
  10. Doprawcie solą i pieprzem do smaku.

*Jeśli chcecie uzyskać jeszcze głębszy mięsny smak, do obsmażania mięsa zamiast oleju wykorzystajcie smalec (ok. 2-3 łyżki). 

**Dzięki temu będą się smażyć - nie ma ryzyka, że zaczną się gotować. Obsmażenie jest niezbędne, by zamknąć pory mięsa i zachować soki w środku. 

***Bardzo podobnie zrobicie bitki wołowe. Ponieważ jednak wołowina bywa twardsza, może ona potrzebować więcej czasu na duszenie.

Z czym podawać bitki wieprzowe? 

Bitki wieprzowe z dodatkiem zrumienionej cebulki i gęstego sosu, stworzą idealną parę z ziemniaczanym purée. Kubki smakowe pomoże odświeżyć mizeria. To jednak nie jedyne możliwe smakowite połączenie. Mięso możecie podać również z kluskami śląskimi i kiszonymi ogórkami lub sałatką szwedzką. Mięso świetnie będzie smakować także w towarzystwie kaszy gryczanej, pęczaku i sałatką z marynowanych lub kiszonych buraczków. Tarte, zasmażane buraki na ciepło będą do bitek z zawiesistym sosem równie dobre.

Źródło: Kuron.com.pl