Jeśli podczas upałów najchętniej weszlibyście do lodówki, nie jesteście sami. Dla jej poprawnej, bezawaryjnej pracy bardzo ważna jest temperatura, jaka panuje w środku. Jak dopilnować, by była ona optymalna i ile powinna ona wynosić?

Temperatura w lodówce - co jest dla niej istotne?

Istnieją złe nawyki, które sprawiają, że temperatura w lodówce rośnie i zaczyna pojawiać się w niej szron. Jest on oznaką, że temperatura w lodówce od dłuższego czasu się waha i są to spore różnice. Szron może pojawiać się również na skutek usterek lub zaniedbania pewnych kwestii.

Nie otwierajcie i nie zamykajcie bez przerwy drzwi lodówki. Nie trzymajcie też lodówki zbyt długo otwartej, wyjmując poszczególne produkty. Takie przyzwyczajenie sprawia, że wnętrze lodówki gwałtownie się ociepla - zwłaszcza latem. Wpływa do niej wtedy mnóstwo gorącego powietrza. Sprzęt będzie potrzebował mnóstwa energii, by wyrównać temperaturę. Ryzykujecie też takim działaniem szybsze psucie się produktów. Szron może być też oznaką, że uszczelka w lodówce nie działa, jak trzeba - nie uszczelnia drzwiczek. Lodówka z nieszczelną uszczelką musi pobrać więcej prądu - by utrzymać dotychczasową, niską temperaturę. 

Ten błąd popełniają niemal wszyscy - bądźcie mądrzy przed szkodą

Na zewnątrz jest gorąco, więc wiele osób obniża temperaturę w lodówce. Nie jest to jednak dobra praktyka, a błąd i pozbawione logiki działanie. Niezależnie od pogody na zewnątrz, temperatura wewnątrz lodówki pozostanie taka sama - nie zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi. Można powiedzieć, że lodówka to osobny „ekosystem”, nad którym czuwa termostat. Produkty w środku, jeśli sprzęt działa poprawnie, są więc bezpieczne i niezależnie od pory roku, nie ma potrzeby „podkręcania” mocy chłodzenia. Dzięki temu zyskacie jedynie wyższy rachunek za prąd.

Jaka temperatura w lodówce jest prawidłowa?

Jaka temperatura w lodówce będzie właściwa? Jedzenie w lodówce powinno być schłodzone, a nie zamrożone, dlatego odpowiednia temperatura w lodówce wynosi między 3 a 7 st. C na plusie - w zależności od konkretnej półki. Na dolnych zwykle jest najzimniej, na górnych - nieco cieplej. Dolne szuflady lodówki to najlepsze miejsce na warzywa, owoce i mięso. Na górnej półce wytrzymają rzeczy, które planujecie szybko wykorzystać - resztki z obiadu lub kanapki na rano do pracy. Na drzwiczkach, ponieważ często są otwierane, temperatura często się waha, jednak możecie przetrzymywać tu gotowe otwarte sosy, jajka czy napoje, które szybko wypijecie. W zamrażarce panuje zdecydowanie chłodniejszy, arktyczny klimat - optymalna temperatura w komorach zamrażalnika wynosi ok. - 18 st. C. 

Jeśli od pewnego czasu zauważacie, że jedzenie w lodówce szybciej się psuje, a opakowania są wilgotne lub mokre, sprawdźcie uszczelki, czy drzwiczki w pełni się domykają, czy zawiasy są równo dokręcone i czy odpływ w lodówce No Frost nie jest przypadkiem oblodzony. Lodówka nie powinna też stać zbyt blisko ściany (powinien być odstęp). Przyczyną problemów z temperaturą w lodówce może być również awaria termostatu lub modułu sterującego. Do takich usterek lepiej wezwijcie fachowca.