Tą niespodzianką było ciągnące się i rozlewające się serowe wnętrze. Pod fantazyjną nazwą tego dania kryje się nic innego jak właśnie smażony ser panierowany. Ser żółty krojono w grube plastry i panierowano niczym najbardziej dostojnego, szlachetnego kotleta schabowego. W czasach, kiedy było niewiele, największym skarbem była wyobraźnia i kreatywność, które ubarwiały szarą rzeczywistość. Jeśli macie ochotę po latach odtworzyć to danie, wykorzystajcie ser edamski lub goudę. Takie sery najlepiej znoszą smażenie i zapiekanie (nie rozpadną się, a środek będzie rozlewał się na talerzu - o to właśnie chodzi). 

Ser panierowany - klasyk o wielu twarzach

Ser panierowany znajdziemy dziś w niemal każdym zajeździe, restauracji na trasie, barze i góralskiej knajpie obok kwaśnicy i innych tradycyjnych polskich dań. Występuje w menu jako alternatywa obiadowa dla tych, którzy z różnych względów nie jedzą mięsa. Jest on jednak obecnie z reguły rozumiany jako camembert w panierce. Danie to jest też niezwykle popularne w Czechach jako smażony syr.

Kotlety rzymskie z sera żółtego są jedną z wariacji na temat panierowanego sera i nie można powiedzieć, że zniknęły całkowicie z polskiego krajobrazu. W menu restauracji czy barów występują one jednak zdecydowanie rzadziej niż ser panierowany (camembert) z frytkami i żurawiną. Jeśli ostatnio mocniej zaciskacie pasa i zastanawiacie się 2x nad każdym wydatkiem, kotlety rzymskie będą tańszą, bezmięsną alternatywą dla tradycyjnego zestawu: mięso, ziemniaki i surówka. Będą one też równie mocno sycić. 

Kotlety rzymskie - przepis podstawowy

Składniki (na 4 kotlety):

  • 4 plastry żółtego sera (Gouda lub Edam) o grubości 0,5-1 cm
  • 2 jajka
  • bułka tarta
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. Jajka wbijcie do miseczki rozkłóćcie do jednolitej konsystencji. 
  2. Obtoczcie każdy plaster sera po kilka razy w jajku. 
  3. Następnie przełóżcie ser na talerz z bułką tartą i opanierujcie dokładnie, jak kotleta schabowego.*
  4. Smażcie kotlety na patelni, na mocno rozgrzanym oleju (wystarczy niewielka ilość) i średnim ogniu z obu stron na złoto.
  5. Podawajcie z ulubioną surówką.

*Nie przyklepujcie panierki i nie zalepiajcie na siłę ręcznie „dziur”. Dzięki temu panierka nie odpadnie i kotlet będzie chrupiący.

Z czym podawać kotlety rzymskie? 

Ser panierowany w czasach PRL podawano po prostu z kromką chleba posmarowaną masłem lub z marchewką i groszkiem. Jeśli chcecie, by danie było nieco lżejsze i uwspółcześnione, do panierki dodajcie ulubione przyprawy. Ser podajcie z lekką surówką z tartej marchewki, buraczkami lub sałatą z sosem winegret. Kotlet będzie też dobrze smakował z konfiturą żurawinową. Jeśli nie obawiacie się wysokiej kaloryczności, kotlety rzymskie możecie podawać z sosem tatarskim i frytkami.