Jeśli szukacie czegoś pomiędzy tradycyjnymi naleśnikami, a racuchami i pankejkami, trafiliście właśnie na właściwy przepis. Zróbcie je choć raz dla odmiany, a będą to wasze ulubione naleśniki do dodatków na słodko. Jeśli pominiecie w cieście cukier, nadadzą się również do podania na wytrawnie, np. z kawałkami kurczaka przesmażonymi z warzywami i sosem ziołowym. 1 taki naleśnik o średnicy patelni z dodatkami wystarczy za cały obiad. 

Jak zrobić puszyste naleśniki?

Puszyste naleśniki stworzycie dzięki kilku mniej lub bardziej znanym sztuczkom. Mąkę do ciasta naleśnikowego najlepiej przesiać. Dzięki temu wpuścicie do ciasta więcej powietrza. Innym składnikiem pomocniczym w klasycznym przepisie jest mocno gazowana woda mineralna. Bąbelki powietrza z wody również dodadzą puszystości ciastu. Ciasto staje się też bardziej puszyste dzięki chwili na odpoczynek. Po wymieszaniu ciasta na jednolitą masę dobrze jest odłożyć je na ok. 30 minut, by gluten zaczął pracować i wiązać strukturę ciasta. Naleśniki z ciasta, które wcześniej leżakowało, będą też bardziej elastyczne.

Puszyste amerykańskie naleśniki (pancakes) powstają dzięki zmiksowaniu jajek na puszystą masę i dodatkowi proszku do pieczenia. Nasz przepis pomija proszek, za to wykorzystuje jajka. Są to naleśniki na kefirze. Dodatek piany z białek, zmiksowanych dobrze żółtek, kefiru i mleka sprawi, że będą one delikatniejsze, bardziej „puchate”, a jednocześnie nieco grubsze niż klasyczne, najbardziej tradycyjne naleśniki. 

Przepis na naleśniki na kefirze

Składniki:

  • 1/2 szklanki kefiru
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1 i 1/3 szklanki mąki pszennej (250 g)
  • 2 jajka
  • 2 łyżki cukru
  • 1 szczypta soli

Sposób przygotowania: 

  1. Oddzielcie żółtka od białek, przełóżcie do osobnych miseczek.
  2. Wsypcie do żółtek mąkę i szczyptę soli, wlejcie mleko i kefir. Zmiksujcie na jednolitą i płynną masę. 
  3. Do białek wsypcie cukier, ubijcie je na sztywną pianę. 
  4. Przełóżcie pianę do masy jajecznej i delikatnie wymieszajcie jak na sernik, uważając, by nie przebić piany. 
  5. Rozgrzejcie na patelni niewielką ilość oleju. Nakładajcie po 1 porcji ciasta, formując niewielkie placuszki. Możecie też smażyć po 1 większym naleśniku. 
  6. Smażcie z obu stron, aż naleśniki uzyskają złoty kolor. 

Z czym podawać naleśniki na kefirze? 

Takie naleśniki są wyjątkowo puszyste i sprężyste, jak poduszeczki. Są też jednak grubsze niż standardowe, w czym przypominają racuchy. Od racuchów jednak różnią się lekkością. Nie nadają się do zwijania, a bardziej do podawania dodatków obok lub na wierzchu. Takie naleśniki możecie podawać z:

Zwróćcie też uwagę na 5 sosów do naleśników, racuchów, gofrów i pancakes. Możecie je zrobić na zapas i przechowywać w lodówce. Do wyboru macie m.in. syrop kawowy, pomarańczowy i klasyczny sos angielski: waniliowy sos do deserów na żółtkach i śmietance.