Przez żołądek do serca? To może od razu żołądki i serca? W wielu osobach już samo określenie "podroby" wywołuje dreszcz obrzydzenia. W czasach PRL-u flaki czy ozory, a także gulasze z serc i żołądków królowały na prywatkach, teraz mało kto przyrządza je we własnej kuchni. O ile jeszcze wątróbka w cebuli z jabłkiem jako danie obiadowe raczej nikogo nie zdziwi, o tyle serca w tempurze, glazurowane żołądki lub mus z grasicy, podawane w niektórych renomowanych zagranicznych restauracjach, mogą niektórych zaskoczyć. Czy dalibyście się przekonać do spróbowania jajecznicy na cielęcym móżdżku albo potrawki z cynaderek (nerek)? 

Co to są podroby i jakie mają wartości odżywcze?

Podroby to nic innego jak jadalne narządy wewnętrzne niektórych zwierząt, np. żołądki, nerki, płuca, wątroby, serca, mózgi, śledziony, ozory czy grasice. Najczęściej są to części pochodzące od świń, kur, kaczek oraz krów. Warto się zainteresować podrobami, ponieważ w większości są bogate w wartości odżywcze, a ich cena jest sporo niższa od mięsa. Przykładowo - wątróbka, mózg, nerki, ozory czy serca są znakomitymi źródłami łatwo przyswajalnego białka, które dostarcza nam energii, a także kwasu foliowego, żelaza, fosforu, wapnia, miedzi, cynku oraz wielu witamin (zwłaszcza witaminy A, D, K oraz tych z grupy B).

Podroby - na co zwrócić uwagę i co można z nich przygotować?

Kupując podroby, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich wygląd i aromat, żeby mieć pewność, że wybieramy produkty dobrej jakości. Lepka powierzchnia oraz nieprzyjemny zapaszek oznaczają, że nie są już świeże. Warto pamiętać również o tym, że trwałość podrobów jest krótka, więc najlepiej je przygotować do spożycia niedługo po zakupie. Zawsze należy na początku oczyścić je z części niejadalnych, w tym błon, oraz bardzo dokładnie umyć pod bieżącą wodą. 

Z podrobów obecnie warto przygotować np. farsze do naleśników, krokietów czy pierogów oraz pasztety. Można też nimi nadziewać pieczone mięsa. Ponadto podroby mogą być znakomitym dodatkiem do zup, a także samodzielnie występować w roli głównych dań obiadowych, jak np. wątroba smażona bądź duszona, gulasze czy potrawki z żołądków, płucek i nerek; ozorki, żołądki oraz serca w warzywnych sosach. Ozory świetnie sprawdzają się również w charakterze przystawki na zimno, podane w galarecie, zaś móżdżki mogą być pysznym i wartościowym dodatkiem do jajek.

Jeśli jesteście otwarci na kulinarne odkrycia, polecamy wam intrygujący przepis na móżdżek cielęcy po polsku, pochodzący z książki "Kuchnia Polska" - kuchennej biblii gospodyń z lat 80. Oto szczegółowa receptura:

Przepis na móżdżek cielęcy po polsku

Składniki:

  • 50 dkg móżdżku cielęcego
  • 4 dkg tłuszczu
  • 5 dkg cebuli
  • 3 łyżki octu
  • 2 żółtka jaj kurzych
  • sól, pieprz i łyżeczka posiekanej zielonej pietruszki
  • tłuszcz do smażenia

Przygotowanie:

  1. Zagotować 1 litr wody, osolić, dodać ocet;
  2. Móżdżek porządnie opłukać, obrać z błon, włożyć do gorącej wody z octem i obgotować przez 3 do 5 minut;
  3. Wyjąć móżdżek łyżką cedzakową, osączyć, schłodzić;
  4. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę, podsmażyć na tłuszczu na jasnozłoto;
  5. Ostudzony mózg pokroić w grubą kostkę, połączyć z podsmażoną cebulą.
  6. Do garnka z mózgiem wbić 2 żółtka, posolić, dodać pieprz, wymieszać, podsmażyć, posypać siekaną pietruszką i podawać od razu.

Źródło: "Kuchnia Polska", Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1980, s. 465-466.