Pieczenie w żeliwnych czy glinianych brytfannach nie jest niczym nowym. Jak już wcześniej wspominałam, w starożytnych czasach wiedzieli, jak posługiwać się naturalnymi surowcami, które służyły im latami w kuchni. Wszelkiego rodzaju gulasze, mięsa pieczone w całości czy też potrawki warzywne można przygotowywać tak, aby użyć jak najmniej dodanego tłuszczu, dzięki czemu będą zdrowe i soczyste. Do tej pory nie wiedziałam, że mogę upiec w klasycznym garnku rzymskim niezwykle puszyste ciasto drożdżowe. Gdy pierwszy raz spróbowałam tego wypieku, nie miałam wątpliwości, że przepis zostanie ze mną na znacznie dłużej. Już teraz garnek jest dostępny w Lidlu - zainwestujecie raz, a zawsze chętnie będziecie z niego korzystać.

Garnek rzymski z Lidla z naturalnej gliny - dlaczego warto w nim gotować?

Naturalne surowce, z których produkowane są naczynia do gotowania zawsze się obronią. To nietoksyczne materiały, które dodatkowo nie pochłaniają zapachu, nie oddając go również innym potrawom. Taki surowiec nie emituje trujących substancji do pożywienia, dzięki czemu zrobione z niego naczynie to bardzo zmyślny i prosty garnek do codziennego lub odświętnego gotowania.

W Lidlu dostaniecie go już za 169 zł. Garnek rzymski jest spory, bo może pomieścić nawet dużego kurczaka, by upiec go w całości. Ciepło podczas pieczenia rozprzestrzenia się równomiernie, dzięki czemu z wierzchu potrawa jest chrupiąca, a wewnątrz soczysta. Naczynie nadaje się do sporządzania potraw beztłuszczowych oraz jest żaroodporne aż do 1000 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, aby przed pieczeniem regularnie namaczać garnek wodą przynajmniej 10 minut. A dla wszystkich tych, którzy mają obawy, uprzedzam - możecie myć go w zmywarce. Garnek rzymski to nie tylko mięsa i potrawy wytrawne - to także chleb i ciasta. Zdradzę wam przepis, bo aż szkoda, byście nie spróbowali.

Jak upiec najlepsze ciasto drożdżowe w garnku rzymskim?

Metoda przygotowania ciasta drożdżowego w garnku rzymskim jest niezwykle prosta. Równomierne rozkładanie się ciepła na ściankach naczynia sprawia, że boki wypieku będą chrupiące, a wnętrze niezwykle puszyste i napowietrzone. Odrywając kolejne kawałki ciasta, zobaczycie pięknie wyrośnięte pęcherzyki powietrza, które będą swobodnie uwalniały się podczas pieczenia. Jak zrobić je tak zwaną metodą "trzech szóstek"? 

Składniki:

  • 800 g mąki,
  • 700 ml mleka pełnotłustego,
  • 40 g drożdży,
  • 6 dużych jajek wiejskich,
  • 6 łyżek oleju rzepakowego lub słonecznikowego,
  • 6 czubatych łyżek cukru,
  • szczypta soli

Przygotowanie:

  1. Na początku sporządźcie zaczyn na bazie lekko podgrzanego mleka do około 40 stopni Celsjusza oraz rozkruszonych drożdży.
  2. Dodajcie do niego dodatkową szczyptę cukru oraz mąki, aby mógł rozpocząć proces fermentacji.
  3. Odstawcie na około 15 minut, najlepiej wkładając szklankę z zaczynem do miski, aby nie wykipiał na blat kuchenny.
  4. Po tym czasie, gdy wytworzy się piana, połączcie go z przesianą mąką, solą oraz olejem rzepakowym.
  5. Dodajcie rozkłócone jajka, cukier oraz resztkę mleka.
  6. Wyróbcie ciasto ręcznie lub za pomocą miksera planetarnego z hakiem przez około 10 minut na małych obrotach.
  7. Garnek musi być uprzednio wymoczony w wodzie przez 10 minut.
  8. Ciasto musi wyrastać przez około godzinę w misce.
  9. Po tym czasie przełóżcie ciasto do nasmarowanego lekko oliwą garnka rzymskiego. Z wierzchu posmarujcie rozkłóconym żółtkiem.
  10. Włóżcie zimnego piekarnika i pieczcie przez 40 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
  11. Idealnie smakuje na ciepło z dżemem lub świeżymi owocami.