Warzywo widać na bazarkach i w sklepach w całej Polsce, ale znacznie częściej wykorzystuje się je w Japonii, gdzie nazywa się je daikonem. Biała marynowana rzodkiew jest obecna w sushi, ale też w zupach i obowiązkowo w koreańskim kimchi. Ma wiele zalet: jest tanie, ma zaledwie 16 kalorii w 100 g, pomaga usuwać z organizmu nikotynę, a także zmniejszyć temperaturę ciała. Łagodzi też ból brzucha i kaszel, a także wzmacnia organizm osłabiony po zimie dzięki olejkom eterycznym. Działają one bakteriobójczo i przeciwzapalnie. To doskonałe warzywo na początek marca - i do wysiewu, i do zjedzenia. 

Co można zrobić z białej rzodkwi?

Biała rzodkiew pokrojona w cienkie plasterki uwielbia kiszenie. Kiszona z burakami nabiera pięknego różowego koloru. Można ją też marynować i w ten sposób wykorzystywać do sałatek, surówek i urozmaicenia kanapek. Biała rzodkiew nadaje się też na placki. Robi się je tak samo jak placki ziemniaczane, ale trzeba koniecznie wycisnąć nadmiar wody, bo warzywo jest bardzo soczyste. Do wyciskania soku warzywnego - jako dodatek i główny składnik, również będzie doskonała. W sokowirówce możecie ją połączyć m.in. z jabłkiem - wtedy będzie mniej ostra.

Białą rzodkiew zetrzecie też do orzeźwiającego chłodnika z ogórkami (nada mu wyrazistego smaku) i na mnóstwo surówek. Pasuje m.in. do świeżych i kiszonych ogórków, koperku, jabłka, marchewki, pora oraz rodzynek. Aby poznać to warzywo w pełnej krasie i pełni smaku, zróbcie najpierw surówkę z białej rzodkwi z sosem 3x3 (po 3 dodatki do sosu i przyprawy). 

Jak zrobić surówkę z białej rzodkwi?

Wielu, widząc białą rzodkiew w sklepie, odwraca się na pięcie i sięga po rzodkiewki. Biała rzodkiew w smaku przypomina połączenie rzodkiewki z białą rzepą, ale jest od nich nieco pikantniejsza. Tuż po starciu koniecznie wyciśnijcie z niej sok, by surówka nie zrobiła się za bardzo wodnista. Z 1 dużego warzywa uzyskacie ok. 1/3 szklanki soku. Możecie go dodać do innego warzywnego soku lub wypić sam, bez dodatków.

Po starciu rzodkiewki należy już tylko wymieszać ją z sosem 3x3: śmietaną lub jogurtem, majonezem i sokiem z cytryny z dodatkiem 3 przypraw: odrobiny cukru, soli i pieprzu. Sos nieco złagodzi smak rzodkwi. Tyle wystarczy, by uzyskać wspaniały dodatek do pieczeni, gulaszu, roladek schabowych, kotletów i ryb. Tuż przed jedzeniem wymieszajcie ją ostatni raz. 

Najlepsza surówka z białej rzodkwi - przepis

Składniki:

  • 1 duża biała rzodkiew (ok. 500 g)
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego lub śmietany 18%
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka majonezu
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
  • 1/2 łyżeczki soli

Dodatkowo (opcjonalnie, dla koloru i smaku): natka pietruszki lub szczypiorek do posypania.

Sposób przygotowania:

  1. Umyjcie i cienko obierzcie rzodkiew. Zetrzyjcie na wiórki na dużych oczkach tarki.
  2. Odciśnijcie z nadmiaru wody i zachowajcie sok (np. do wypicia).
  3. Wymieszajcie śmietanę z majonezem, sokiem z cytryny i przyprawami. 
  4. Dodajcie do startej rzodkwi i wymieszajcie. Podawajcie od razu lub schłodźcie na 15-20 minut przed podaniem w lodówce. 
  5. Tuż przed podaniem wymieszajcie raz jeszcze - sos może się rozwarstwić (to naturalne zjawisko). Posypcie zieleniną.