Tarta z owocami jest rodzajem deseru, o którym można powiedzieć, że właściwie robi się sam. Bo nie dość, że tartę robi się łatwo i szybko, to tarta z owocami może stanowić małe dzieło sztuki. Dekoracyjne ułożenie owoców sprawia, że taki deser „je się oczami”.

I o to chodzi! Jedzenie ma być ucztą zarówno dla ciała, jak i dla ducha, a tak tarta z pewnością wpisuje się w tę zasadę. Jak więc ją zrobić?

Tarta z owocami – ciasto

Podstawa tarty to kruche ciasto. Zagniatamy razem mąkę, masło, cukier i jajka, wstawiamy na pół godziny do lodówki, a następnie rozwałkowujemy, wykładamy formę i ciasto nakłuwamy widelcem.

Przy pieczeniu spodu do tarty sprawdzonym trickiem jest przykrycie ciasta papierem do pieczenia, obciążonym fasolą lub grochem, które zapobiegają unoszeniu się ciasta podczas pieczenia. Wówczas nasza tarta z owocami pozostanie w takiej formie, jaką nadaliśmy jej na początku. Ciasto pieczemy w temperaturze 180 stopni, po 15 minutach zdejmujemy papier z obciążeniem i pieczemy jeszcze 15-20 minut.

Tarta z owocami – krem

Żeby tarta z owocami była idealna, potrzebujemy kremu. Najsmaczniejszy w Tarta z owocami: krem cytrynowypołączeniu z owocami jest chyba krem cytrynowy. My proponujemy lemon curd, czyli angielski krem cytrynowy, przyrządzany z jajek, cukru, cytryny, mąki ziemniaczanej. Najsmaczniejsza tarta z kremem cytrynowym i owocami to tarta z truskawkami, ale ciekawą opcją jest też tarta śliwkowo-cytrynowa.

Chętnie przyrządzany jest też krem migdałowy, który np. tarcie gruszkowej nada wykwintnej nuty. Ale krem migdałowy podany z truskawkami czy malinami również brzmi zachęcająco.

Poza tym tarta z owocami może być podawana z kremem truskawkowym, waniliowym, czekoladowym a przy bardziej wyjątkowych okazjach – z kremem custard (nazywanym też creme patissiere).

Najważniejsze jednak są, oczywiście, owoce. Na szczęście tarta z owocami zawsze wspaniale smakuje, możemy przygotować ją więc z truskawkami (warta wypróbowania jest opcja: z truskawkami i kremem czekoladowym!), z malinami, z gruszkami, z jeżynami czy nawet z kiwi. Liczy się nasza inwencja, a tarta z owocami na pewno stanie się naszym ulubionym deserem. I to na każdą porę roku!