Tarta cytrynowa to deser, który doczekał się nawet swojego miejsca w kinie – bo to właśnie ta tartabyła ciastem, które przygotowywała Helena Bonham Carter w filmie „Tost. Historia chłopięcego głodu”. Tarta była tam kartą przetargową, wykwintnym daniem, które miało zjednać gorące uczucia.

Już samo to wystarcza, by taka tarta stała się co najmniej interesująca. A jeśli dodamy do tego fakt, że jest ona doskonała w smaku, lekka i wyrazista, a przy tym zmysłowa – z pewnością nie będzie dziwić, że jest ona tak popularna.

Pozostaje więc tylko pytanie: jak to się robi, żeby to ciasto było doskonałe? 

 

Tarta cytrynowa – przepisy

I znów możemy snuć rozmaite pomysły na to, jak sprawić, by tarta z kremem cytrynowym była jeszcze lepsza. Bo podstawowy przepis można modyfikować na rozmaite sposoby, dodając: czekoladę (również białą), migdały, śliwki. Zanim jednak przejdziemy do tych modyfikacji, zobaczmy, jak wygląda najprostsza tarta cytrynowa.

Mąkę zagniatamy z masłem, dodajemy cukier i ucieramy z żółtkiem. Następnie schłodzone ciasta rozwałkowujemy, wykładamy foremkę, nakłuwamy widelcem i pieczemy 15020 w temp. 190 stopni. W międzyczasie należy sparzyć cytryny i zetrzeć skórkę na tarce o małych oczkach, a sok wycisnąć. Ucieramy jajka z cukrem i mieszamy z sokiem i skórką z cytryny. Ubijamy śmietanę i dokładamy do masy, mieszamy, wylewamy na ciasto. Pieczemy w 150 stopniach przez około godzinę.

Poza tym taka tarta może być przygotowana z kremem cytrynowym. Najbardziej znany krem cytrynowy to lemon curd, stosowany także w tartach owocowych (o czym możecie przeczytać w artykule „Tarta z owocami zawsze pyszna!”).

Jednak nie-owocowa tarta z kremem cytrynowym jest nieco cięższa, polecana raczej w chłodniejszych okresach. Na lato idealnie nadaje się po prostu tarta cytrynowa, o czym możecie przekonać się, testując przepisy!