Surówka z rzodkiewki jest pyszna, ale ma do siebie to, że nie da się jej zjeść dużo. Szczególnie, jeśli macie przed sobą pęczek w jednej z pikantniejszych odmian. Taką rzodkiewkę możecie z powodzeniem zakisić lub zamarynować i używać ją do sałatek. Będzie pasować rewelacyjnie np. do łagodnej sałatki ziemniaczanej. Podkręci smak kartofli. Smak prostej surówki z rzodkiewki da się skutecznie złagodzić dzięki 2 innym chrupiącym i soczystym dodatkom. A z jej liści zrobić dodatkowo pesto lub prostą zupę. Do surówki po posiekaniu również się nadają.

Jak kupić dobrą rzodkiewkę?

Rzodkiewka rzodkiewce nierówna. Pęczki mogą wydawać się takie same, ale o ostrości rzodkiewki decydują detale. Niektórzy narzekają, że obecnie uprawiane rzodkiewki nijak mają się do smaku tych, które pamiętają z dzieciństwa. O ostrości rzodkiewki decyduje zawartość siarki i olejku gorczycowego (obecnego również w ostrej gorczycy).

Do najostrzejszych odmian należy rumba, zlata, tetra iłówiecka i dość rzadka, biała rzodkiewka o nazwie sopel lodu. Jeśli wolicie łagodniejsze odmiany, wybierzcie rzodkiewkę poloneza, podłużną french breakfast lub carmen. Możecie też kupić nasiona i wyhodować ją w domu.

Pytajcie o odmiany rolnika na bazarze lub sprawdzajcie, jak podpisane są skrzynki z warzywami. Działkowicze mówią też, że rzodkiewka staje się pikantniejsza, jeśli posadzi się ją w nasłonecznionym miejscu i poskąpi się jej przez jakiś czas wody. Wg niektórych odmiany gruntowe mają bardziej wyrazisty smak niż szklarniowe. 

Surówka z rzodkiewki - przepis

Składniki:

  • 2 pęczki rzodkiewek wraz z liśćmi
  • 2 jabłka
  • 1/2 niedużej główki sałaty lodowej lub masłowej
  • 1 pęczek szczypiorku
  • 1 łyżka oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo: listki z kilku łodyżek świeżego oregano, jeśli posiadacie. 

Sposób przygotowania:

  1. Opłuczcie sałatę, osuszcie i porwijcie liście. Przełóżcie do miski. 
  2. Rzodkiewkę wraz z liśćmi umyjcie i pokrójcie w plasterki, ćwiartki lub w ósemki. Liście posiekajcie wraz ze szczypiorkiem i dodajcie wszystko razem do sałaty. 
  3. Usuńcie gniazda nasienne z jabłek i pokrójcie je w kostkę. Skropcie sokiem z cytryny dorzućcie do miski. 
  4. Skropcie sałatkę olejem, wymieszajcie. 
  5. Tuż przed podaniem posypcie świeżym oregano.