Kolorowe i pięknie przyozdobione dania to znak rozpoznawczy kuchni koreańskiej. Wpływ na nią ma również filozofia azjatycka, mówiąca o równowadze oraz harmonii pomiędzy duszą a ciałem. Dlatego też w przepisach pochodzących z Korei znajdziemy wiele dań zdrowych i niskotłuszczowych.

Korea jest krajem kontrastów

Korea jako państwo podzielone na dwa odrębne zostało z biegiem czasu kojarzone z kontrastami. Na północy biedne i komunistyczne państwo graniczy z bogatą i dobrze rozwiniętą Koreą Południową. Ma to niemały wpływ na upodobania kulinarne Koreańczyków, a co za tym idzie również na przepisy i używane tam składniki. W Korei duży wpływ na kuchnię ma religia; możemy zauważyć inspiracje taoizmem, konfucjanizmem oraz buddyzmem.

Składniki

Warzywa, mięso, ryż oraz warzywa to podstawowe składniki, bez którycKoreah kuchnia koreańska nie mogła by istnieć. Cechą charakterystyczną dań jest ich pikantność. Zawdzięczają to obecności specjalnych dodatków m.in. doenjang, czyli pasty ze sfermentowanej soi oraz przedziwnego kimchi, który jest mieszaniną ogórków, rzodkwi oraz kapusty w zalewie z imbiru, chili oraz czosnku. Są one tak popularne, że przez mieszkańców Korei spożywane są codziennie.

Etykieta stołowa

W Korei ilość dań podanych na stół zależy od wagi spotkania. W przeciwieństwie Koreado np. polskiej kuchni, Koreańczycy podają wszystkie dania na stół od razu, przeważnie w małych i kolorowych miskach. Dla mieszkańców Korei bardzo ważne jest spożywanie posiłków w gronie rodziny; unikają oni jedzenia w na mieście czy w biegu. Jednakże kiedy im się to zdarzy, nie mogą narzekać na brak ulicznych straganów oferujących gamę przeróżnych przysmaków. Jednymi z najciekawszych są jeon – pierożki z ośmiornicą.

Przyprawy

W kuchni koreańskiej przeważają smaki pikantne. Jak się je uzyskuje? Najlepsi szefowie kuchni dodają do potraw takich przypraw jak: żeńszeń, czosnek, imbir, zielona cebula, ocet oraz sezam.  Są one używane w dużych ilościach i szczodrze dodawane do potraw.

Kuchnia świątynna

Ciekawym zjawiskiem obserwowanym w kulturze koreańskiej jest wyodrębnienie się kuchni świątynnej. Jest to odmiana tejże kultury, która zakorzeniła się w m

entalności bywalców świątyń buddyjskich. Mnisi uważają, że jedzenie powinno być elementem celebrowanym oraz zjawiskiem, które ma mieć dobry wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. W kuchni świątynnej każde danie podawane jest osobno, a spożywane jest bardzo powoli. Ma to na celu oddanie czci osobom, które to danie przygotowały. W kuchni świątynnej obowiązuje powszechnie uznawana harmonia smaku. W przeciwieństwie do tradycyjnej kuchni koreańskiej nie znajdziemy w niej jednak mięsa oraz potraw bardzo ostrych. Mnisi uważają bowiem, że dania te mogłyby zakłócić tak mocno celebrowaną przez nich harmonię oraz spokój.

Kimchi

Korea

Wspomniane wcześniej danie kimchi, jest z pewnością symbolem kuchni koreańskiej. Jest to podawane jako przystawka danie, do którego stworzenia potrzebujemy takich składników jak: papryczka chili, kiszona kapusta, czosnek, cebula, rzodkiew. Najlepsi szefowie kuchni dodają do niej również przeróżnych owoców morza.

Korea jest niewątpliwie państwem, które ciągle nas zaskakuje. Nie tylko w kwestiach politycznych i gospodarczych, ale również kulinarnych. Bogata gama pięknie przystrojonych dań kusi nasze podniebienie i oko. Kuchnia koreańska jest z pewnością przygodą kulinarną godną zasmakowania.

Po więcej przepisów kuchni koreańskiej zapraszamy tutaj. Wszystkie potrzebne składniki do przygotowania wspaniały potraw znajdą Państwo w Internetowym Sklepie Orientalnym.