Rogaliki z marmoladą to 1 z deserowych smaków dzieciństwa dla wielu osób. Nie tylko na podwieczorek, ale też na słodkie 2. śniadanie. Wywinięte w półksiężyc drożdżowe rogale z nadzieniem wywołują rogalik również na buzi. Umorusać się farszem czy cukrem pudrem, to czysta przyjemność. Rogaliki dość sprawnie się przygotowuje, ale trzeba  je też z reguły szybko zjeść, bo ciasto drożdżowe nie wybacza zwlekania i odkładania na potem. Mamy sposób na zachowanie świeżości i wilgotności ciasta na dłużej. Z podobnego patentu korzystają również Włosi przy wyrabianiu swojej puszystej i mięciutkiej focacci.

Jak zrobić rogaliki z marmoladą, które będą dłużej świeże?

Jeśli chcecie zrobić puszyste i delikatne rogaliki, podczas wyrabiania trzeba poświęcić im sporo uwagi. Ciasto na drożdżowe rogale potrzebuje 20-30 minut solidnego wyrabiania. Trzeba mieć więc parę w rękach, a najlepiej parę pomocnych rąk podczas wyrabiania - na zmianę. Warto się jednak poświęcić. Jeśli macie robot kuchenny z hakiem do mieszania ciasta, również możecie go użyć. 

Jak zrobić rogaliki z marmoladą, które pozostaną świeże 2 kolejne dni i nie wyschną na wiór? Dodajcie do ciasta pod koniec wyrabiania 2 łyżki oleju. Olej dłużej utrzymuje świeżość ciasta niż masło. Złagodzi on nieco charakterystyczny smak ciasta, ale drożdżowe rogaliki z marmoladą wciąż będą smakować znajomo i jak za dawnych lat. Olej z tego samego powodu wlewa się również często do ciasta ucieranego - bez niego ciasto zaczęłoby się z kolei suszyć i kruszyć. Jeśli pominiecie jego dodatek i nie wyrobicie zbyt dokładnie ciasta, rogaliki drożdżowe stwardnieją odczuwalnie już po 2-3 godzinach, a kolejnego dnia zmiękną tylko maczane w kawie, mleku lub herbacie. 

Przepis na retro rogaliki z marmoladą

Składniki:

  • 500 g tortowej mąki pszennej
  • 11 g suchych drożdży instant
  • 200 ml ciepłego mleka
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 1 jajko 
  • 2 żółtka
  • 60 g (4 łyżki) roztopionego masła (masło powinno być ciepłe, wtedy ciasto lepiej się połączy)
  • 2 łyżki oleju 
  • 1 szczypta soli

Dodatkowo: przygotujcie 1 jajko rozkłócone z łyżką mleka do posmarowania rogalików przed pieczeniem oraz słoik ulubionej marmolady, dżemu lub powideł do nadziania.

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę przesiejcie do dużej miski. Dodajcie do niej suche drożdże, cukier zwykły i waniliowy, sól, ciepłe mleko, jajko i wymieszajcie przez chwilę, aż składniki zaczną się łączyć. Dodawajcie stopniowo do ciasta roztopione masło i zacznijcie wyrabiać. Pod koniec wyrabiania dodajcie olej i wyróbcie do całkowitego wchłonięcia tłuszczu. Ciasto powinno być wyrabiane łącznie ok. 20 minut. Owińcie kulę ciasta folią i odstawcie miskę z ciastem w ciepłe miejsce na ok. 1-1,5 godziny.
  2. Po upływie tego czasu podzielcie ciasto na 2 części. 1 część odłóżcie z powrotem i nakryjcie miską. Podsypcie lekko stolnicę mąką i rozwałkujcie 2. kawałek w koło o grubości ok. 2-3 mm. Podzielcie ciasto jakbyście kroili pizzę i nałóżcie na środek każdego trójkąta łyżeczkę marmolady. Zwijajcie od podstawy trójkąta ku węższej stronie i zagnijcie lekko rogi ciasta w półksiężyc.
  3. Przykryjcie folią i odstawcie na 25 minut do podrośnięcia. 
  4. Przed pieczeniem posmarujcie wierzch rogalików jajkiem rozkłóconym z mlekiem. Pieczcie w trybie góra-dół, w temp. 180 st. C przez ok. 15-20 minut, do zarumienienia się. 

Rogaliki z marmoladą podawajcie z cukrem pudrem lub domowym lukrem.