Te krągłe owoce o "zamszowej" skórce w Chinach od wieków uchodzą za symbol szczęścia oraz długowieczności. Do tej pory obchodzi się tam uroczyście okres kwitnienia drzew, na których rosną, a ich kwiaty zwiastują dziewictwo i płodność. Dlatego wyplata się z nich zdobne wieńce na głowy nowożeńców. Natomiast owoce mają do zaoferowania o wiele więcej niż tylko smaczny, orzeźwiający miąższ – zawierają mnóstwo substancji odżywczych i minerałów, więc ich jedzenie zapewnia nam wiele zdrowotnych korzyści.

Soczyste "owoce spokoju" zwane też "perskimi jabłkami" - skąd pochodzą i jak rosną?

Roślina, która wydaje te owoce wywodzi się z Azji, a dokładniej z Chin. Jest tam uprawiana już od ponad 3000 lat. Dzięki Aleksandrowi Wielkiemu, przez Persję, drzewka trafiły do Europy, a później na inne kontynenty. Rzymianie poznali je za panowania cesarza Augusta i nazwali „perskimi jabłkami”, chociaż wcale jabłkami nie są, natomiast należą do tej samej rodziny, co śliwki. 

Obecnie rzadko rosną dziko, zazwyczaj są uprawiane dla owoców o pysznym miąższu. Co ciekawe, drzewa mogą dorastać nawet do 8 metrów wysokości (choć te, rosnące w naszych rodzimych ogrodach są zwykle o połowę niższe). Ponieważ są bardzo wrażliwe na mróz, w Polsce sadzić je warto tylko w południowo-zachodnich i środkowo-zachodnich regionach. Optymalne warunki do uprawy brzoskwiń panują przede wszystkim w okolicach Poznania, Wrocławia i na Ziemi Lubuskiej. W zależności od odmiany, owoce brzoskwiń dojrzewają od lipca do października. 

Dlaczego warto jeść brzoskwinie?

Świeże brzoskwinie są niskokaloryczne (mają ok. 40 kalorii na 100 g, czyli 1 sztuka dostarcza ok. 33,5 kalorii) i bogate w cenny błonnik pokarmowy, który ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała i ma pozytywny wpływ na pracę naszych jelit. Spożywanie owoców, które zawierają go w dużych ilościach, pomaga chronić nas przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Dlatego warto po nie sięgać szczególnie po 65. roku życia, kiedy wzrasta ryzyko problemów z sercem

Spośród wszystkich składników mineralnych, zawierają najwięcej potasu. Dzięki temu mają bardzo korzystny wpływ na naszą gospodarkę wodno-elektrolitową oraz pracę serca. W tych soczystych owocach znajduje się wiele witamin, a przede wszystkim beta-karoten (czyli prowitamina A) oraz witamina C. To sprawia, że jedzenie brzoskwiń korzystnie wpływa na nasz wzrok pomaga zachować ładny "brzoskwiniowy" koloryt cery oraz jej młodzieńczy wygląd, Wzmacnia też naturalną odporność i chroni nas przed działaniem wolnych rodników. 

Witaminy z grupy B, których też sporo jest w brzoskwiniach, pomagają zredukować napięcie i stres, działają kojąco oraz relaksująco, także po ciężkim dniu zjedzenie słodkiej brzoskwini lub dwóch będzie świetnym pomysłem. Dodatkowo niacytyna, również obecna w dojrzałych "perskich jabłkach", zapewnia nam produkcję serotoniny (hormonu szczęścia). Węgrzy nie bez powodu nazywają więc brzoskwinie "owocami spokoju"

Ze względu na dużą zawartość wody (90%), świeże brzoskwinie działają moczopędnie, dzięki czemu wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn. Ich spożycie polecane jest również osobom, zmagającym się z chorobami reumatycznymi. W "perskich jabłkach" nie występuje tłuszcz ani sód, co jest zaletą dla osób z nadciśnieniem oraz podwyższonym poziomem cholesterolu.

Owoc brzoskwini jest cennym źródłem polifenoli, czyli związków zaliczanych do silnych antyoksydantów. To sprawia, że jedzenie świeżych brzoskwiń redukuje ryzyko stresu oksydacyjnego. Aby dostarczyć dorosłej osobie potrzebną ilość polifenoli, trzeba codziennie jeść 2 spore sztuki brzoskwini. Co ważne, te pyszne owoce najlepiej spożywać ze skórką, ponieważ to właśnie w niej znajduje się najwięcej składników odżywczych. 

Jak wykorzystać brzoskwinie w kuchni?

Brzoskwinie idealnie pasują do ciast – serników na ciepło lub zimno, np. seromakowca, a także lekkich ciast owocowych, np. babki "tulipan" czy rolady biszkoptowej z brzoskwiniami i tortów z kremem. Doskonale uzupełnią smak oraz wartości odżywcze owsianki lub sałatki owocowej. Zrobicie z nich zdrowy koktajl albo pożywny pudding z chia. Jeśli macie ochotę na słodkie co nieco, przygotujcie np. zabajone z brzoskwiniami lub mannę z brzoskwiniami czy naleśniki. Wspaniale będzie też smakować ciepłe crumble z brzoskwiniami podane w towarzystwie ulubionych lodów. Dojrzałe owoce świetnie sprawdzają się jako dodatek do pieczonych i grillowanych mięs w postaci zredukowanego sosu czy kwaskowego chutneya. Brzoskwinie znakomicie komponują się ze smakiem kurczaka. Zrobicie z nich również aromatyczne dżemy, konfitury i marmolady. Można je ugrillować na słodko z dodatkiem odrobiny miodu i cynamonu lub na ostro – z przyprawą curry oraz serem feta.