Owoce jagodowe, takie jak popularne: truskawki, poziomki, jagody, maliny, jeżyny, agrest, porzeczki, wiśnie, czereśnie, borówki, aronia, czy mniej znane, np. świdośliwa lub minikiwi, uznawane są przez dietetyków za najzdrowszą grupę owoców i prawdziwe superfoods. Dlatego, szczególnie po przekroczeniu 50. roku życia, kiedy zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób serca i dolegliwości związanych z wiekiem, warto uwzględnić je w swoim codziennym jadłospisie. Dzięki temu nasze menu stanie się bardziej różnorodne oraz będziemy dostarczać sobie odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych i bioaktywnych. 

Owoce jagodowe - dlaczego warto je jeść?

Już w czerwcu zaczyna się sezon na truskawki (dostępne są wczesne odmiany, np. rumba) oraz jagody kamczackie, a w drugiej połowie miesiąca także wiśnie, czereśnie czy porzeczki. W lipcu i sierpniu stragany będą uginać się od polskich malin, jeżyn, borówek i agrestu. Warto korzystać z tego bogactwa, ponieważ świeże owoce jagodowe dostarczają naszym organizmom dużych ilości witaminy C (cenne dla osób z niedoczynnością tarczycy, a także jako wsparcie naturalnej odporności) oraz składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Stanowią również bardzo smaczne źródło witamin z grupy B, kwasu foliowego i błonnika pokarmowego. Ten ostatni usprawnia pracę całego naszego układu trawiennego, stymuluje rozwój prawidłowej flory bakteryjnej i pobudza perystaltykę jelit. Co ważne, błonnik ma zdolność wiązania metali ciężkich (dzięki czemu są one łatwiej usuwane z organizmu) oraz wpływa na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi (co sprawia, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych). Owoce jagodowe zawierają w swoim składzie także silne przeciwutleniacze (antyoksydanty), mają więc działanie przeciwzapalne i spowalniające przebieg procesów starzenia.  

Truskawki, jagody, maliny czy jeżyny? Które owoce są najbardziej wartościowe?

Spośród owoców jagodowych najbardziej cenne dla naszego wyglądu są borówki i maliny, ponieważ zawierają duże ilości witamin A i E, które działają korzystnie na kondycję skóry, wzmacniają włosy i paznokcie. Z kolei najwięcej antocyjanów mają owoce o kolorach ciemnoczerwonym, niebieskim i fioletowym, czyli czarne porzeczki, aronia, jagody, jeżyny, wiśnie. Antocyjany wykazują działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, obniżają też ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy czy zapalenia stawów. Są również bardzo ważne w profilaktyce demencji i choroby Alzheimera. Natomiast najwięcej witaminy C jest w truskawkach. 1 porcja (150 g, czyli ok. dwie garście) tych słodkich owoców zapewnia aż 150% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.  

Owoce jagodowe - jak je wykorzystać w sezonie?

Owoce jagodowe wspaniale smakują jako samodzielna przekąska, doskonale nadają się na przetwory – zrobicie z nich pyszne kompoty, soki, dżemy, konfitury, musy, marmolady. Świetnie sprawdzą się do letnich wypieków, lekkich deserów na zimno, zup owocowych oraz jako świeży dodatek do zdrowych owsianek i koktajli. Z jagód przygotujecie przepyszny farsz do pierogów, truskawkami nadziejecie knedle. Możecie je też zajadać w formie liofilizowanej. Nadmiar owoców warto zamrozić. Liofilizowane i mrożone nie tracą swoich cennych wartości odżywczych. 

Co istotne dla osób dbających o linię, przy dużej gęstości odżywczej jagody, maliny, truskawki i inne drobne owoce sezonowe, zawierają niewielką ilość węglowodanów. Np.100 g truskawek to zaledwie 8 g węglowodanów, malin i jagód – 12 g, borówek amerykańskich – 14 g, a czarnych porzeczek – 15 g. Jedząc regularnie ok. 2 garście owoców jagodowych dziennie, w łatwy i przyjemny sposób możecie poprawić ogólny stan swojego zdrowia.