Dojrzałe owoce to najlepsza przekąska oraz idealny naturalny deser. Gdy tylko poznacie zalety świeżej papai, jesteśmy pewni, że nie raz zagości na waszych stołach. Na szczęście sezon na ten pyszny, soczysty owoc trwa okrągły rok, a jego dostępność w sklepach jest duża. Papaja to inaczej melonowiec właściwy, czyli roślina z rodziny melonowcowatych. Jej egzotyczne owoce wypełnione słodkim miąższem pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej, a uprawiane są głównie w tropikach. Z zewnątrz są owalne i kształtem przypominają dużą gruszkę. Ze względu na ich nietuzinkowy smak i pożywność, Krzysztof Kolumb nazywał je "owocami aniołów". 

Papaja - co zawiera i dlaczego warto ją jeść?

Rewelacyjne właściwości zdrowotne owoce papai zawdzięczają głównie wysokiej zawartości enzymów. Jednym z nich jest papaina, która wspomaga trawienie (w szczególności produktów białkowych) oraz łagodzi stany zapalne. Świeża papaja jest bogatym źródłem:

  • witamin z grupy B
  • witaminy C
  • witaminy A
  • witaminy E 
  • witaminy K
  • wapnia
  • żelaza
  • magnezu 
  • fosforu
  • potasu
  • sodu
  • manganu
  • beta-karotenu
  • błonnika
  • likopenu (jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy).

Związki bioaktywne zawarte w papai dbają o szczelność jelit i znakomicie wpływają na funkcjonowanie całego naszego układu pokarmowego. Jedzenie tych owoców, szczególnie wieczorem, na ok. 2-3 h przed snem, może przyczyniać się do poprawy funkcji trawiennych oraz usuwania toksyn z organizmu, a także naturalnej dezynfekcji i regeneracji układu pokarmowego. Świeża papaja składa się w głównej mierze z wody, w 100 g owocu są tylko 43 kcal (w tym jedynie 7,82 g cukru). Egzotyczne owoce są więc polecane osobom, chcącym pozbyć się zbędnych kilogramów.

Co ciekawe, w owocach papai znajdziemy fibryny (jest to rzadkość w świecie roślin), których włókna tworzą sieć w miejscu rany i usprawniają proces krzepnięcia krwi. Stosowana miejscowo, roztarta papaja, wspomaga gojenie się drobnych ran na skórze. 

Dzięki zawartości zeaksantyny, która filtruje szkodliwe promieniowanie słoneczne, papaja chroni oczy przed różnymi chorobami, związanymi z wiekiem – np. zwyrodnieniami plamki żółtej.

Owoc papai - co z niego zrobić?

W ciepłe dni papaja jest przepyszna jedzona na surowo, po schłodzeniu w lodówce. Rewelacyjnie pasuje do dań na bazie mleka lub napojów roślinnych, np. do porannej owsianki. Świetnie łączy się ze wszystkimi produktami nabiałowymi, np. maślanką, skyrem, serkiem wiejskim lub twarożkiem waniliowym, a także gęstym jogurtem greckim. Jej orzeźwiający w smaku miąższ będzie niezastąpiony w owocowych koktajlachdeserach i sałatkach. Zrobicie z niego również orientalną zupę z krewetkami. Z powodzeniem dodacie dojrzałą papaję do ciasta pomarańczowego. Jeżeli jesteście miłośnikami przetworów, możecie przygotować z niej słodko-korzenną konfiturę, marmoladę lub dżem. Z nasion tego egzotycznego owocu przygotujecie pikantną przyprawę – po utłuczeniu ich w moździerzu uzyskacie owocowy "pieprz". 

Papaja - jak wybrać owoc dojrzały i słodki?

Zanim kupicie papaję, przyjrzyjcie się jej skórce. Jeżeli jest mocno pomarańczowa lub żółto-pomarańczowa i jędrna, to owoc jest dojrzały. Możecie też zrobić w sklepie test palca – naciśnijcie kciukiem owoc u nasady. Gdy palec w miarę lekko wchodzi a skóra papai pozostaje jędrna, trafiliście na idealny okaz. Warto też powąchać produkt przed zakupem. Specyficzny, ciężki i mdlący zapach świadczy o tym, że owoc jest już przejrzały. Jeżeli planujecie wykorzystać ten tropikalny przysmak dopiero za jakiś czas, wybierzcie papaję o jaśniejszej, bardziej zielonej skórce. Wystarczy pozwolić jej dojrzeć przez parę dni na nasłonecznionym kuchennym parapecie.

Jak dobrać się do soczystego wnętrza owocu? Trzeba przekroić go ostrym nożem na pół, otworzyć, na następnie wygarnąć nasiona łyżką. Miąższ można wyjąć specjalną łyżeczką do nabierania lodów (w formie kulek papaja będzie idealnie pasować np. do sałatek) albo odciąć skórkę i pokroić pomarańczowe wnętrze w kostkę dowolnej wielkości.