Pomelo (Pompela, Pomarańcza olbrzymia) – pochodzi z Azji, obecnie uprawiane w całej strefie tropikalnej.

Owoc potrafi mieć nawet 20 cm średnicy i osiągnąć wagę do 2 kg.

Owoce są kuliste, z grubą, woskowatą, żółtą skórką. Pod skórką znajduje się żółty miąższ, w nim można znaleźć pojedyncze pestki. Miąższ oddzielony jest białymi błonkami, jak w innych cytrusach, przed jedzeniem powinno się ich pozbyć, bo są gorzkie.

Owoc ten smakuje jak połączenie pomarańczy z grejpfrutem, są mniej gorzkie niż grejpfrut, ale jednocześnie nie są tak aromatyczne i soczyste.

Marakuja (Passiflora, Męczennica) – zaczęto ją uprawiać w Brazylii, obecnie owoce można spotkać też w Nowej Zelandii, Aryce, na Galapagos i Hawajach. Przez hiszpańskich odkrywców Ameryki Południowej została nazwana kwiatem Męki Pańskiej lub męczennicą.

Owoce z wierzchu mają ciemny, fioletowy kolor, twardą, błyszczącą skórkę. Po przekrojeniu w środku znajdujemy kleisty, galaretowaty i orzeźwiający miąższ o słodko-kwaśnym smaku i pomarańczowo-żółtym kolorze.

Owoce marakui je się na surowo wraz z pestkami. Poza tym są  wykorzystywane do produkcji jogurtów, soków, lodów.

Co ciekawe głównym konsumentem marakui na świecie są Niemcy.

Granadilla (Grenadia) – jest odmianą Marakui, która pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej, choć występuje też w górach Afryki i Australii.

Granadilla ma okrągłe, figowate owoce o twardej skórce koloru żółto-pomarańczowego. Wewnątrz znajduje się galaretowaty miąższ szarej barwy, w którym znajdziemy czarne, twarde nasiona.

Miąższ wraz z nasionami najłatwiej zjeść łyżką. Ma ona aromatyczny, słodki smak, czasem lekko cierpki.

Oprócz jedzenia na surowo z Grenadilli można zrobić sorbety lub użyć jako dodatek do drinków.

Persymona (Sharon, Kaki) – pochodzi a Chin i Japonii, choć uprawa rozprzestrzeniła się po krajach Śródziemnomorskich, Kalifornii i Izraelu.

Pomarańczowe w środku i na zewnątrz owoce są jędrne, lekko twardawe. Z wyglądu przypominają owalne pomidory. Na górze znajdują się cztery zielone listki. Po przekrojeniu pocieramy do miąższu – jest słabo aromatyczny, twardawy, lekko galaretowaty i słodki.

Owoce Persymony je się na surowo, często też przetwarzane są na dżemy, lody, galaretki, i kandyzowane.

Papaja (Melonowiec właściwy, Papaya) – rosnąca na drzewie podobnym do palmy Papaja pochodzi a Ameryki Środkowej, choć teraz można znaleźć ją w całych tropikach i subtropikach.

Papaja to charakterystyczny, rozpoznawalny owoc, szczególnie po przekrojeniu. Ma owalny, gruszkowaty kształt. Dość gruba skórka ma kolor żółto-pomarańczowy, zanim owoc dojrzeje jest zielona. Miąższ papai ma intensywnie pomarańczowy, łososiowy wręcz kolor. W samym środku owocu znajdują się też czarne, jadalne pestki w śluzowej otoczce.

Papaja jest soczysta i bardzo słodka a miąższ rozpływa się w ustach. Jak większość owoców spożywana jest na surowo, choć papaja to idealny składnik owocowych sałatek, jogurtów, dżemów, lodów czy napojów. Owoce papai są też konserwowane w puszkach, kandyzowane i suszone.