Bogactwem tych jagód są antocyjany, przeciwutleniacze tak silne, jak te z czerwonego wina. Naukowcy od dawna wiedzieli, że antocyjany z żurawiny chronią przed infekcjami dróg moczowych, bo nie pozwalają zbliżyć się bakteriom E. coli do wyściółki układu moczowego. Są dla pęcherza tym, czym powłoka teflonowa dla patelni.

Bezsilne bakterie

Naukowcy z Worcester Polytechnic Institute wykazali, że nawet jeśli mikroby przedostaną się do moczowodu,

antocyjany nie pozwalają przyczepić się im do zdrowych komórek. Przeciwutleniacze zgniatają mikroskopijne rzęski, za pomocą których bakterie chwytają zdrowe tkanki. Zapobiegają też wydzielaniu substancji potrzebnych

do tego, aby mikroby się nawzajem wykrywały. Przez to bakterie nie są w stanie tworzyć dużych skupisk, które są odpowiedzialne za wywoływanie choroby. Niestety, efekty działania żurawiny nie trwają długo, dlatego codziennie pij 300 ml soku z żurawiny. Według naukowców z Uniwersytetu Rugers w USA, taka ilość obniża ryzyko infekcji aż o 50 procent.

Pomocnik nerek

Zdrowemu pęcherzowi sprzyja również witamina C z żurawiny, która obniża pH moczu i w ten sposób utrzymuje

drogi moczowe w dobrej kondycji. Obok niej kwaśnym obrońcą nerek jest zawarty w żurawinie kwas chinowy. Zmniejsza on ryzyko tworzenia się w nich kamieni. Kwas chinowy nie zmienia swojej struktury podczas trawienia i w pierwotnej formie dociera do nerek. Tam zakwasza środowisko na tyle, że nie pozwala związkom wapnia i fosforu na tworzenie kamieni.

Zjednoczone siły

Zawarte w żurawinie garbniki, antocyjany i inne substancje aktywne powstrzymują rozwój komórek rakowych i powodują ich niszczenie. Chronią również przed chorobami serca. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Scranton wykazały, że jedna z nich, o nazwie pterostilben obniża poziom złego cholesterolu (LDL), a podwyższa poziom dobrego (HDL).

Trwała jagoda

Świeże owoce są dostępne od października do stycznia. W lodówce zachowują właściwości przez miesiąc. Mrożone możesz przechowywać przez rok. Suszona żurawina może zastąpić rodzynki jako dodatek do ciast i deserów. Przetwory z tych owoców są wyjątkowo trwałe, ponieważ mają w sobie naturalny konserwant – kwas benzoesowy. Kupując napoje z tej jagody, zwracaj uwagę, aby zawierały co najmniej 27 proc. czystego soku. To minimum gwarantujące jego ochronne działanie.

Zobacz inne artykuły o Zdrowym Odżywianiu.