Nieśplik japoński (Mieszalnik japoński, Kosmatka japońska) – to duży krzew lub małe drzewo o kulistej koronie. Jest spokrewniony z jabłkiem, a pochodzi z Chin i Japonii, choć rozprzestrzenił się po całym świecie i dotarł nawet do basenu Śródziemnego.

Owoce maja kształt kulisty, zarówno skórka jak i miąższ mają kolor pomarańczowy. W gnieździe nasiennym znajdują się brązowe nasiona.

Miąższ jest chrupiący, soczysty, aromatyczny, smakiem podobny do jabłka i moreli. Oprócz jedzenia na surowo, z Niesplika robi się też kompoty, marmolady i galaretki.

Nashi (Gruszka japońska, Gruszka piaskowa) – owoc ten znajdziemy w Nowej Zelandii, Australii, Chile i na Tajwanie, choć oryginalnie pochodzi ze Wschodniej Azji.

Kształtem przypomina jabłko, a strukturą i kolorem skórki i miąższu gruszkę. Dojrzały owoc jest bardzo soczysty i chrupiący, słodki, ale orzeźwiający. Najlepiej smakuje po schłodzeniu.

Miąższ posiada drobne grudki, stąd te nazwa Gruszka piaskowa.

Oprócz spożywania na surowo, owoce wykorzystuje się też do przygotowania sałatek owocowych i marmolad.

Malpigia gładka (Acerola, Wiśnia z Barbados) – owoc ten rośnie na wiecznie zielonych krzewach w Ameryce Środkowej.

Owocami są pestkowce o 2,5 cm średnicy. Cienka skórka i miąższ mogą przybierać kolor od żółtego do ciemnoczerwonego. Owoce można spożywać na surowo, choć są one dość kwaśne – owoce Aceroli zawierają największą ilość witaminy C spośród wszystkich owoców.

Po przetworzeniu Malpigia konsumowana jest pod postacią soków, w przemyśle farmaceutycznym jest stosowana do uzyskania preparatów witaminy C i pochodnych.

Jabłko różane (Rose apple, Jambos, Jabłko wodne) – owoc ten pochodzi z Indonezji, gdzie uprawiany jest głównie w przydomowych ogrodach. Znajdziemy go też na bazarach w Indiach, Tajlandii, na Sri Lance i Bali.

Owoc ma podłużny kształt, przypominać może paprykę. Jeśli chodzi o skórkę, jest ona cienka, woskowana, może przybierać zielony, biały, różowy lub krwistoczerwony kolor. Jadalna część owocu to kruchy, biały lub różowy miąższ. Ma on gąbczastą strukturę, bogatą w wodę.

Owoc pachnie różami, choć nie ma konkretnego smaku, jest delikatnie słodki. Może być spożywany na surowo, świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek.

Kumkwat (Fortunella japońska, Kinkam) – małe drzewo, pochodzące z Chin, obecnie uprawiane jest Japonii, Amerykach i w krajach Śródziemnomorskich.

Małe, owalne cytrusy o średnicy 2-3 cm można spożywać z całości. W środku znajdują się segmenty z pomarańczowym miąższem i pestkami.

Owoce mają smak cierpko - słodki z gorzkawym posmakiem. Oprócz jedzenia na surowo, można zrobić z nich marmolady i kandyzować.

W Chinach panuje zwyczaj dawania w prezencie dla krewnych owocujących w doniczce kumkwatów z okazji Nowego Roku.