Przygotowanie własnego pieczywa daje ogromną satysfakcję i stało się rytuałem w wielu domach. Pozwala dobierać ulubione przepisy, a tym samym unikać sztucznych dodatków, alergenów i innych składników, które eliminujecie ze względu na preferencje żywieniowe. Chleb z kaszy gryczanej białej ma niski indeks glikemiczny. Nie trzeba go wyrabiać, a piecze się jak marzenie.  

Jak zrobić chleb z kaszy gryczanej niepalonej? 

Kiedy słyszycie chleb, myślicie zakwas pszenny lub drożdże. Dlatego fermentowanie całych ziaren może wydawać się niecodzienne, ale w rzeczywistości ma dosyć długą tradycję w kuchniach całego świata. Na przykład indyjskie uttapam powstają z ryżu i soczewicy, które trzeba namoczyć i odstawić na minimum 24 godziny, a następnie zmielić na pastę. Podobnie robi się właśnie chleb z kaszy gryczanej. Wykorzystałam białe ziarna, które mają delikatniejszy smak niż palone, a także więcej właściwości odżywczych – przeciwutleniaczy, minerałów i błonnika. Przepis można jeszcze podkręcić, dodając: 

  • płatki owsiane – namoczyć je razem z kaszą, żeby zrobić wyjątkowy zakwas, 
  • siemię lniane – warto dosypać je do gotowego ciasta, to doskonałe źródło błonnika, wpływa też na strukturę chleba, 
  • ziarna słonecznika lub pestki dyni – sprawią, że pieczywo będzie lekko chrupać, można wmieszać je do masy lub posypać nimi wierzch chleba, 
  • żurawinę – doda kromkom słodyczy, trzeba jednak uważać na to połączenie smakowe, nie wszystko będzie można położyć na tę kanapkę,  
  • suszone pomidory – żeby otrzymać chlebek gryczany w stylu włoskim, najlepiej dorzucić też oregano, tymianek i rozmaryn, 
  • orzechy – włoskie lub laskowe, a nawet pokruszone pistacje. 

Przepis na chleb z kaszy gryczanej 

Do zrobienia chleba na zakwasie z kaszy trzeba przygotować się odpowiednio wcześniej – ziarna powinny się moczyć przez około 48 godzin, a ciasto należy potem odłożyć do wyrośnięcia. Poświęcony czas rekompensuje jednak prostota samego przepisu. Wystarczą tylko 2 podstawowe elementy. 

Składniki (na keksówkę o wymiarach 30x11 cm): 

  • 500 g kaszy gryczanej niepalonej 
  • 750 ml wody 
  • dodatkowo: łyżka soli, opcjonalnie ulubione suszone zioła, garść ziaren lub orzechów 

Sposób przygotowania: 

  1. Wsypcie kaszę do dużej miski i zalejcie ją wodą. Przykryjcie i odstawcie na 2 doby. W tym czasie ziarna wchłoną większość płynu i pojawią się oznaki fermentacji – na powierzchni utworzą się bąbelki gazu i kasza zacznie wydzielać charakterystyczny, kwaśny zapach. 
  2. Posólcie namoczoną kaszę i zmiksujcie ją na gładką pastę (najlepiej za pomocą blendera ręcznego) Dodajcie dowolne składniki, takie jak słonecznik lub sezam. Wymieszajcie. 
  3. Przygotujcie formę (keksówkę, brytfankę lub gliniane naczynie rzymskie). Zabezpieczcie ją pergaminem lub natłuśćcie i obsypcie mąką lub kaszą manną. Włóżcie do niej ciasto. Odstawcie je na 8–12 godzin w ciepłe miejsce do wyrośnięcia
  4. Pieczcie chleb z kaszy gryczanej przez około 60 minut w 180°C (tryb góra-dół). Studźcie go stopniowo, najpierw w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, potem na blacie kuchennym. 

Jak zamrozić domowy chleb gryczany? 

Nie obawiajcie się przechowywania chleba w ujemnej temperaturze. Wbrew pozorom wcale nie straci swoich walorów smakowych ani wartości odżywczych. Najlepiej go podzielić, dzięki temu łatwiej rozmrażać go w razie potrzeby, stopniowo. Każda porcja powinna być osobno owinięta. Kromki z miękkim miąższem nie będą się wtedy ze sobą sklejać. Dobrze zabezpieczcie je folią spożywczą, tak żeby ograniczyć dostęp powietrza. Unikniecie wtedy tzw. freezer burn (oparzeliny mrozowej), która wpływa na strukturę chleba – wysusza go.