Chleb bez mąki robi obecnie „karierę” w internecie. Pojawił się już u wielu kulinarnych YouTuberów. Każdy, kto po raz pierwszy przeczytał ten przepis, miał wątpliwości, jak to się może udać. Wątpliwości jednak rozwiewa pierwszy bochenek i kromka posmarowana masłem. Zakwasu też na próżno w nim szukać. Co więcej, to chleb bez mąki i drożdży. Wyjdzie nawet nowicjuszom. Takie pieczywo to doskonały zamiennik dla osób, które nie mogą jeść pszennego chleba na drożdżach czy żytniego na zakwasie. Na zakwas źle reagują osoby z wrzodami żołądka. Drożdży z kolei nie powinny jeść osoby z grzybicą i z uczuleniem na ten składnik. Jeśli nie mąka, nie zakwas i nie drożdże, to co w takim razie wiąże chleb w całość i pozwala mu rosnąć? 

Chleb bez mąki - czyli z czego?

Chleb na zakwasie i drożdżach kojarzy się z dość pracochłonnym przedsięwzięciem. Ten bochenek zrobicie znacznie szybciej. Od wymieszania składników do wyjęcia chleba z pieca minie zaledwie godzina. Wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie składniki, ale bez nadmiernego miksowania. Pestki, otręby i nasiona nie powinny być zmielone na pył. We wnętrzu, w przekroju powinny być widoczne ich kawałki.

Bazą chleba jest twaróg. Wybierzcie chudy lub półtłusty, ale niemielony. Im chudszy, tym więcej będzie mieć białka. Może być z klinka. Chudy twaróg ma ok. 18-20 g białka w 100 g, co oznacza, że cały bochenek będzie miał aż 90-100 g białka. Chleb z twarogiem pomogą związać jajka, siemię lniane oraz płatki i otręby owsiane, które napęcznieją pod wpływem wilgoci. My dodaliśmy jeszcze odrobinę maku, co widać na zdjęciu głównym, ale nie jest to konieczne. Bochenek wyrasta na proszku do pieczenia.

Przepis na chleb bez mąki z twarogu 

Składniki:

  • 500 g twarogu chudego lub półtłustego
  • 3 jajka
  • 30 g siemienia lnianego
  • 120 g płatków owsianych
  • 150 g otrębów owsianych
  • 30 g pestek dyni lub słonecznika
  • 50 g orzechów laskowych
  • 15 g proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka soli

Sposób przygotowania: 

  1. Rozkruszcie twaróg w dużej misce i dodajcie do niego resztę składników.
  2. Wymieszajcie wszystko ze sobą. Możecie to zrobić krótko ręcznie (my tak zrobiliśmy - widelcem) lub za pomocą robota kuchennego - za pomocą mieszadeł lub haka do wyrabiania ciasta. Orzechy powinny pozostać w całości.
  3. Wyłóżcie ciasto na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia lub do keksówki.
  4. Zwilżcie dłonie wodą i uformujcie bochenek.
  5. Pieczcie w temp. 180 st. przez 50 minut. 

Chleb możecie upiec nie tylko w piekarniku, ale również we frytkownicy beztłuszczowej (w airfryerze). Komorę urządzenia wyłóżcie przed pieczeniem pergaminem i zagnijcie mocno końce - tak, by nawiew nie poszarpał i nie spalił papieru.