Pierwsza książka cieszyła się sporym zainteresowaniem, stąd powrót Malwiny Bareły z nowymi przepisami. Autorka stawia na sezonowe smaki, tanie i łatwo dostępne produkty oraz namawia na rozważne wykorzystanie produktów, aby nie marnować żywności. Ponadto Malwina Bareła zachęca do planowania posiłków i gotowania z wyprzedzeniem. Autorka promuje sposób przygotowywania jedzenia „od korzenia po liście”.

Książka ma twardą okładkę, estetyczne zdjęcia wydrukowane na wysokiej jakości papierze, kipi od interesujących przepisów i serwuje ciekawe sposoby na wykorzystanie resztek z domowej spiżarni. Autorka dzieli się osobistymi spostrzeżeniami dotyczącymi ekologicznego podejścia do gotowania. Hasłem przyświecającym książce, od nazwy japońskiego pudełka i sposobu przygotowywania lunchu, jest „bentuję, nie marnuję”. Ten neologizm najlepiej oddaje pomysł jakim dzieli się autorka ze swoimi czytelnikami. Jeśli zastanawiacie się co zdrowego zjeść w porze obiadowej poza domem, to „Lunchbox na każdy dzień. Nowe przepisy” jest książką dla was.

Malwina Bareła, fotograf i stylista produktu, autorka książek „Lunchbox na każdy dzień” i ,,Lunchbox na każdy dzień. Nowe przepisy’’. Od 9 lat prowadzi blog kulinarny Filozofia Smaku (www.filozofiasmaku.pl). Wielka miłośniczka kuchni japońskiej i zielonej herbaty.