Książka „Prosto i Presto”, napisana przez Polkę mieszkającą we Włoszech – Annę Lucci, zachwyci wszystkich, którzy  przepadają za kuchnią włoską i są w stanie poświęcić 20 minut na przygotowanie mistrzowskiego posiłku. Esteci i miłośnicy literatury kulinarnej zapewne tym chętniej sięgną po tę pozycję, że jest ona wydana w przepięknej oprawie z mnóstwem apetycznych fotografii. Przyda się w kuchni wszystkim tym, którzy nie mają wiele czasu na gotowanie, ale nie chcą rezygnować z doskonałego jedzenia i przyjemności jaką niesie ze sobą konsumpcja idealnie skomponowanego posiłku. Wszyscy, którzy lubią zachwycać gości nie tylko wiedzą na temat kuchni włoskiej, ale też smakiem przygotowanych potraw będą korzystać z tej lektury wielokrotnie.

W „Prosto i Presto” znaleźć można zbiór przepisów przeplatanych opisami potraw, epizodami z życia autorki, ciekawostkami dotyczącymi tradycji kulinarnych rodowitych Włochów. Anna Lucci zadbała o przystępną formę tajemnej wiedzy, a swoje przepisy bardzo przejrzyście zestawiła w grupy tematyczne. Począwszy od przekąsek, poprzez zupy, makarony, ryż, mięso, ryby i owoce morza, jajka, warzywa, sałatki, pizzę, sosy a skończywszy na ciastach i deserach. Autorka szczególnie mocno upodobała sobie dania z warzyw uwiedziona ich kolorem i zapachem. Zachęca do zakupu cukini rzymskiej i ziół. Włosi gotują podobno warzywa na tysiące sposobów, zatem Anna Lucci łamie stereotyp, iż  jedzą tylko pizzę i makaron.

Książka traktuje o prawdziwej włoskiej kuchni, której Anna Lucci uczyła się od rodziny męża, przyjaciół, a nawet sąsiadów. Często przytacza fragmenty rozmów , z których wynika, że Włosi chociaż radośnie, to jednak bardzo poważnie podchodzą do gotowania. Dowiemy się na przykład, że do cukini najlepsze są farfalle, do ryby zielona pietruszka, wodę do gotowania makaronu należy solić gruboziarnistą solą. Przeczytamy też o ogromnym znaczeniu drewnianej łyżki, o umiejętności gotowania makaronu al dente, o tym, że potrawom warto pozwolić „odpocząć”. Wszystkie cenne wskazówki autorki pozwolą zapewne na dochodzenie do perfekcji gotowania w włoskim stylu. Autorce zdobycie tej skomplikowanej wiedzy zajęło kilka lat.

W publikacji tej celowo pominięto pracochłonne przepisy, aby przedstawić tylko te, które są kwintesencją szybkiego, łatwego i zdrowego gotowania. Do każdego przepisu dołączona jest przepiękna fotografia potrawy i przydatne wskazówki. Anna Lucci wyraża swój zachwyt kuchnią włoską i jednocześnie utwierdza nas w przekonaniu, że wiele potraw zyskało swoją sławę dzięki prostocie i idealnemu ładowi przypraw i składników. Tego ładu nie można zaburzyć .

„Prosto i Presto” to pozycja dla żyjących w biegu, dla miłośników sztuki kulinarnej, smakoszy głodnych wiedzy. Także dla tych, którzy chcieliby opanować  zasady wymowy języka włoskiego. Forma graficzna tej książki nie pozwoli przejść obok niej obojętnie.

Minęło kilka miesięcy od napisania recenzji, a ja wciąż z przyjemnością otwieram tę książkę...Polecam raz jeszcze.

Joanna Szczepańska

logo