Lukier nie tylko wspaniale zdobi wypieki, ale i dodaje im dodatkowej słodyczy, lub, w wersji np. cytrynowej, przyjemnie orzeźwia. Lukrem polejecie zarówno babki i mazurki wielkanocne, jak i pączki w karnawale czy piernik na Boże Narodzenie. Podpowiadamy, jak zrobić lukier idealny! 

Jak zrobić lukier - przepis podstawowy

Klasyczny lukier to nic innego jak połączenie cukru pudru i wody. Proporcje możecie modyfikować, gdy lukier okaże się zbyt rzadki dosypcie cukru pudru, gdyby był za gęsty, dolejcie odrobinę wody. Podstawowy przepis zakłada, żeby pół szklanki cukru pudru wymieszać z 4-5 łyżkami wody aż do uzyskania jednolitej masy. Lukier powinien być gęsty i błyszczący. Możesz dodać do niego barwniki spożywcze, dzięki którym będzie miał dokładnie taki kolor jak chcesz.

Tak przygotowany lukier łatwo modyfikować - wystarczy część wody zastąpić sokiem z cytryny, by otrzymać lukier cytrynowy lub dodać do masy nieco ulubionego alkokolu, żeby lukier nabrał wyrazistego smaku.

A może lukier królewski?

 

Lukier – sposób pierwszy

250 g cukru pudru ucieramy z sokiem z 1 cytryny i łyżką koniaku. Lukier powinien być gładki i lejący się i takim polewamy ciasto. Odstawiamy do zastygnięcia.

Najprostszy i najbardziej popularny sposób na przygotowanie lukru.

Aby lukier był bardziej kryjący, część soku z sytryny (lub cały) można zastąpić mlekiem.

 

Lukier – sposób drugi

200 g cukru pudru ucieramy z 3 łyżkami rumu. W trakcie ucierania dodajemy łyżkę soku z cytryny i łyżkę stopionego masła, mieszamy do połączenia składników i dekorujemy ciasto.

Dodatek tłuszczu sprawia, że lukier jest bardziej błyszczący i nie kruszy się tak bardzo przy krojeniu.

 

Lukier – sposób trzeci

2 białka ubijamy z 180 g cukru pudru na białą, sztywną pianę. Dodajemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej i łyżeczkę soku z cytryny. Miksujemy do połączenia składników i wlewamy na wierzch naszych wypieków.

Lukier przygotowany tym sposobem jest gęsty, biały i mocno „kryjący”.

 

Lukier przygotowany sposobem pierwszym i drugim można dopasować do własnych potrzeb – jeśli będzie zbyt rzadki – dodać więcej cukru pudru, a jeśli zbyt gęsty dolać kilka kropli wody lub soku z cytryny.

 

Lukier łatwo można zabarwić, dodając podczas ucierania następujące składniki:

- sok wiśniowy, malinowy lub buraczany – dla różowej barwy

- namoczony w spirytusie szafran – dla żółtego koloru

- sok wyciśnięty z przegotowanych liści szpinaku – dla zielonego odcienia

- sok marchwiowy - dla pomarańczowego koloru