Najważniejszą zasadą obowiązującą we Francji jest wysoka jakość produktów i ich świeżość, w związku z czym nadal popularne jest robienie zakupów na targach albo w małych sklepikach. Kraj ten słynie z wspaniałych i zdrowych owoców morza, ryb, serów (przeszło 500 gatunków) i wina. Poza tym Francuzi uwielbiają zioła, które dodają niemal do każdej potrawy, a zioła prowansalskie z południa Francji znane są na całym świecie.

Dzień Francuza:


śniadanie (petit déjeuner) - składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta (rogalika) z dżemem lub masłem oraz kawy lub czekolady, które podawane są w małych miseczkach, by dzięki temu móc w nich zamaczać bagietkę.


obiad (déjeuner) - spożywany między południem a godziną 14. Jest posiłkiem obfitym, kilkudaniowym: najpierw podawane są przystawki (entrée), potem danie główne, sery, deser i kawa. Zupy nie są zbyt częstym elementem kuchni francuskiej. Francuzi żyją ostatnio zdrowiej, przez co porcje są znacznie mniejsze niż kiedyś.


kolacja (dîner) - spożywana jest dość późno. Między 20 a 22 i trwa zazwyczaj dość długo. Podawane są dania na ciepło. Zaczyna się od przystawki - hors d'oeuvre: zupa, sałatka, danie z jaj lub terrine. Danie główne - le plat to ryba, mięso, drób, podawane zazwyczaj z sosem, z ziemniakami, makaronem lub ryżem i warzywami lub sałatką. Do kolacji podaje się również sery i/lub deser.


Podczas posiłków zawsze pije się wodę, nalewaną prosto z kranu, a do obiadu także wino, które ostatnio coraz częściej bywa zastępowane piwem.

Sklepy są zamknięte w porze obiadowej przez ok. 1-2 godziny.. Francuzi pielęgnują tę tradycję, ponieważ obiad dla nich to nie tylko czas spożywania posiłku, to również czas na pogawędkę i odpoczynek.

Sery

 

Sery produkowane są w ogromnych ilościach, rodzajach (mówi się, że jest ich tyle, ile dni w roku; w rzeczywistości rodzajów serów we Francji jest jeszcze więcej - około 500) i kształtach. Najsłynniejsze to normandzki camembert, brie i roquefort. Sery, zależnie od konsystencji dzielimy na: miękkie, półtwarde lub twarde; ser może być ze skórą lub bez, z niebieską pleśnią w środku, a na zewnątrz z czerwoną. Sery również możemy podzielić w ten oto sposób: ser świeży, ser do gotowania, ser miękki z czerwoną lub białą pleśnią, ser kozi oraz ser twardy.

Wina

 

Każde wino francuskie kryje w sobie składnik charakteryzujący region, z którego pochodzi. Skład wina odzwierciedla położenie geograficzne winnicy, ilość słonecznych dni w roku, ilość opadów, mróz, upał i wiatr. Wartość, aromat i smak wina zależy nie tylko od warunków, w których dojrzewa latorośl, ważny jest także czas, który gotowe już wino spędza leżakując w piwnicach. Wino dużo mówi o człowieku, który je produkuje. Jest odzwierciedleniem jego charakteru.

Najsłynniejsze z regionów winnych Francji to: Bordeaux, Burgundia, Beaujolais, Côtes du Rhone i Prowansja.

Szampan

 

Szampan jest naturalnym winem musującym, produkowanym we francuskim regionie Champagne. Na smak szampana wpływa wiele czynników. Może on mieć lekki, pełny, owocowy lub kwiatowy smak, świeży lub dojrzały; prosty lub złożony. Szampan pasuje na każdą okazję, pod warunkiem, że jest prawdziwy.

Ślimaki

 

Ślimaki przeznaczone do konsumpcji pochodzą prawie wyłącznie z hodowli. Hoduje się zwłaszcza dwa gatunki. Są to ślimak winniczek (Helix pomatia) oraz gatunek Helix aspersa. Mięso ślimaków hodowlanych jest delikatniejsze w smaku i bardziej kruche. Ślimaki mogą być przyrządzane poprzez gotowanie, pieczenie na ruszcie lub duszenie w sosie. W kuchni francuskiej gotowane ślimaki podawane są zazwyczaj jako przystawka. Mięso ślimaków jest wskazane w zaleceniu diety wysokoproteinowej, niskotłuszczowej i niskoenergetycznej.