Kanapkowe pasty są szybkie i uniwersalne. Wystarczy tylko zmiksować składniki, dobrze przyprawić i otrzymujemy smaczne smarowidło. Nie tylko nadają się na śniadanie, można także przygotować z nich kanapki do szkoły czy pracy. Jako dodatek do krakersów czy malutkich kanapeczek idealnie sprawdzą się jako przekąska na imprezowym stole. Często są kolorowe i cieszą oko, ale te mniej atrakcyjne można udekorować plasterkiem ogórka czy rzodkiewki, listkiem natki czy piklami.

Dawniej w domach często przyrządzało się różnorakie pasty, jednak teraz wiele osób kupuje te gotowe, które nie tylko nie smakują najlepiej, ale zawierają konserwanty.

Warto więc zajrzeć do lodówki i ze składników, które w niej znajdziemy przygotować ulubione smarowidło. A pole do popisu jest ogromne, bo pastę można zrobić praktycznie ze wszystkiego. Najpopularniejsze składniki-bazy to jajka, twarożek i ryby, które można zestawiać w dowolnych kombinacjach smakowych.

Jajka

Jedną z najpopularniejszych past jest ta, której bazą są drobno pokrojone jajka ugotowane na twardo. Zazwyczaj dodaje się do nich jedynie śmietanę z musztardą lub majonez, świeżo posiekany szczypiorek i doprawia solą i pieprzem. Oczywiście do przepisu podstawowego możemy dodać rzodkiewkę, paprykę lub inne ulubione dodatki, które nie tylko urozmaicą smak, ale i dodadzą koloru.

 

Twarożek

Pasty twarożkowe możemy przyrządzić na słono lub słodko. Najlepiej wybierać gładki twarożek lub serek, by konsystencja nie była grudkowata, a pasta łatwo nakladała się na kromki.

Jeśli chodzi o wersję słodką, to ciekawą propozycją jest pasta bananowa, która zasmakuje wszystkim dzieciom. Wystarczy rozgnieść banana, dodać twarożek i kilka łyżek jogurtu naturalnego. Posmarowane kanapki dekorujemy rodzynkami, drobno posiekaną czekoladą lub bananem w plasterkach.

Więcej możliwości mamy przygotowując pasty wytrawne. Do twarożkowej bazy będą pasowały różne warzywa: ogórki konserwowe lub świeże, czosnek, rzodkiewka, szczypiorek czy botwinka. Warto używać świeżych produktów i nowalijek, które dodadzą nam energii po długiej zimie.

Pasty twarożkowe należy dobrze przyprawić, nie ograniczając się jedynie do soli i pieprzu. Świetnie sprawdzą się świeże zioła - bazylia, natka pietruszki, szczypiorek lub ostra papryka, kminek czy musztarda.

Ryby

Najbardziej znaną pastą z ryby jest awanturka, czyli pasta z twarogu i ryby. Powstało wiele wariacji na temat awanturki, czasem dodaje się do niej wędzoną makrelę, innym razem sardynki czy szprotki z puszki. Pasta ta to wspomnienie z czasów PRL, sentyment do niej pozostał do dziś.

Najlepszym dodatkiem do past rybnych będzie ogórek lub kapary o wyraźnym smaku. Do takich smarowideł można dodać odrobinę soku z cytryny, który wzmocni całość. Warto też wypróbować połączenie wędzonej makreli z curry. Pasta nie tylko świetnie smakuje, ale ma żółty kolor, smakowicie prezentujący się na ciemnym chlebie.

Osobom lubiącym śledzie z pewnością zasmakują smarowidła z tą rybą. Pastę można przygotować z dodatkiem twarogu i cebulki, jajek na twardo i majonezu czy słoniny. Również tu świetnie sprawdzi się dodatek szczypiorku czy świeże zioła, jak kolendra.

Ważne jest, by przed przygotowaniem pasty śledzie dobrze wymoczyć. Lepiej też jeść ją wieczorem niż rano, bowiem aromatyczne składniki mogą skutecznie odstraszyć naszych rozmówców.

Pasta rybna nie tylko świetnie sprawdzi się na kanapkach, ale również udekoruje jajka na twardo. Przekładając przygotowaną pastę do szprycy i wyciskając ją w miejscach po żółtkach otrzymamy smaczną, ale i atrakcyjną wizualnie przystawkę. Warto sięgnąć też po świeży szczypiorek czy rzodkiewkę, które udekorują całość i nadadzą dodatkowego smaczku.

Mięso

Jeśli mamy dość nudnych kanapek z wędliną, warto zmienić mięso w pastę. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od naszego gustu. Podstawą takich past jest wędlina lub kiełbasa oraz jajka ugotowane na twardo. Do nich dodaje się musztardę, majonez, chrzan lub korniszony.

Do przyrządzenia pasty mięsnej świetnie nada się też wątróbka, która z dodatkiem ostrego żółtego sera, cebulki i czosnku będzie smaczną odmianą na śniadanie lub kolację.

Warto wykorzystać nie zjedzone resztki z obiadu. Mięso pozostałe z pieczeni w łatwością zamienimy w smarowidło dodając do niego jajka, majonez i koperek.

Warzywa

Coraz większą popularnością cieszą się warzywne pasty wywodzące się z kuchni śródziemnomorskiej. Są mniej tłuste od tych tradycyjnych i można je jeść na wiele sposobów, nie tylko na kanapki. Najczęściej macza się w nich pokrojoną w paski paprykę czy marchewkę w słupki lub krążki świeżego ogórka. Warzywne smarowidła będą też doskonałym nadzieniem chlebków pita czy pszennych tortilli.

Najpopularniejszą pastą warzywną jest hummus, czyli połączenie cieciorki z pastą sezamową. Podaje się go w miseczce, skropiony oliwą i macza w nim kawałki pieczywa. Polecamy też pastę z zielonego groszku z miętą.

Połączenie czarnych oliwek, kaparów i anchois to słynna prowansalska tapenada. Świetnie sprawdzi się też jako dodatek do makaronu czy pieczonej ryby.

Pasty z pieczonej papryki z dodatkiem sera feta czy suszonych pomidorów przypomną nam greckie wakacje, a upieczony bakłażan z pastą sezamową, zwany baba ganoush, zabierze nas na smakową podróż po Bliskim Wschodzie.

Przygotowanie

Większość past może być przygotowywana dzień wcześniej, aby smaki zdążyły się „przegryźć”. Wówczas są jeszcze lepsze. 

Trzeba jednak uważać na pasty z surowymi jajkami lub surowym mięsem. Ze względu na ryzyko salmonelli lepiej zrobić je tuż przed podaniem i ze świeżych składników.

Najlepiej przechowywać pasty w miseczkach przykrytych folią lub plastikowych pudełkach z pokrywkami. Oczywiście chowamy je do lodówki, by pod wpływem ciepła nie zaczęły się psuć.  

Polecamy kilka przepisów na pasty śniadaniowe:

pasta z suszonych pomidorów

pasta z cieciorki

pikantna bruschetta z pastą sera feta

pasta z awokado

A także zachęcamy do przeczytania artykułów o pastach do chleba:

Z czym jeszcze jeść pasty

Pasty kanapkowe z orzechami

Jakie ryby do kanapkowych ciast