Pasty przygotować można szybko i ze składników dostępnych w lodówce. Najlepiej nadadzą się świeże produkty, dzięki czemu nasze smarowidła będą bogate w witaminy i składniki mineralne. Świetnie sprawdzą się też w awaryjnej sytuacji, gdy postanowią nas odwiedzić niezapowiedziani goście. Aby nie wydały się nudne, mało wykwintne i kolorowe warto udekorować je warzywami czy świeżymi ziołami.

Świetnie sprawdzą się na imprezowym stole jako małe przystawki. Posmarujmy nimi kromki świeżej bagietki czy aromatycznego pumpernikla i od razu z nudnej kanapki otrzymamy chrupiącą przekąskę. Doskonałe będą tu też krakersy czy małe sucharki, które dzięki przeróżnym smarowidłom zachwycą gości i będą smakowitym dodatkiem do piwa.

Pasty można przełożyć też do miseczek tak, by goście mogli w nich maczać kawałki pieczywa. Warto odwołać się do tradycjikanapki i podawać pasty z trójkątami chleba pita, jak to robią na Bliskim Wschodzie lub z nachos, zgodnie z meksykańską tradycją.

Sprawdzą się tu również grissini, czyli długie drożdżowe paluszki pochodzące z Włoch oraz paluchy z ciasta francuskiego, których przygotowanie zajmuje tyle samo, co zrobienie pasty.

Innymi imprezowym sposobem na wykorzystanie dipów są wytrawne profiterolki, czyli znane nam ptysie. Przygotowane z ciasta parzonego z dodatkiem ostrych przypraw będą świetnie komponowały się z aromatycznymi pastami. Upieczone przecinamy na pół lub bez rozcinania napełniamy ulubionym nadzieniem.

Niektóre pasty będą też doskonałym dodatkiem do obiadów. Ulubioną warzywną sałatkę możemy podać z ostrym sosem na bazie ajwaru. Jeśli przygotujemytapenada go samodzielnie i podamy do świeżych sezonowych warzyw będzie to pyszne danie zastępujące obiad.  

Tapenadę, czyli pastę z oliwek, kaparów i anchois, można podać ze smażonym filetem łososia lub inną, lubianą przez nas rybą. Można też nadziewać nią mięso lub przygotować gęsty sos na przykład do spaghetti.

Nowe życie, dzięki pastom, zyskają też naleśniki i tortille. Wystarczy posmarować dipem placek, dodać ulubione warzywa, mięso czy ser i otrzymamy smaczną przekąskę, którą możemy zabrać w lunchboxie do pracy lub podać bliskim na lekki obiad.