Ten dodatek to dobra alternatywa dla tłuczonych ziemniaków, ryżu, kasz i makaronów. Na śląskich stołach towarzyszą mu zazwyczaj zrazy wołowe, jednak każdy typ mięsa będzie tu pasował i świetnie komponował się z delikatnym smakiem oraz teksturą klusek. Ten przysmak wspaniale współgra również z grzybowymi i mięsnymi sosami. Polane nimi kluski stają się pełnym daniem i wymagają już tylko surówki. 

Co zrobić, by ciasto na kluski śląskie się lepiło? 

Ważnym elementem przygotowania tej potrawy jest zastosowanie właściwych proporcji składników. W najlepszych przepisach na kluski śląskie kartofle są zmieszane z mąką ziemniaczaną w stosunku 4:1. Co oznacza, że na każdy kilogram tych warzyw potrzebujecie ćwierć kilo mąki. 

Jednak podstawą udanego dania jest dobór właściwych ziemniaków oraz odpowiednia temperatura głównego składnika. Masa ziemniaczana do formowania klusek powinna być ciepła. Dlatego najlepiej sprawdzą się tu ziemniaki ugotowane nieco wcześniej i jedynie trochę przestudzone. Jeżeli chcecie wykorzystać kartofle z lodówki, to musicie po prostu podgrzać je chwilę w gorącej wodzie. Taki zabieg sprawi, że masa ziemniaczana stanie się bardziej lepka, plastyczna i łatwiejsza w formowaniu. 

Jaki typ ziemniaków jest najlepszy do klusek śląskich?  

Kluski śląskie powinno przygotowywać się z mączystych ziemniaków, określanych jako typ C. Takie kartofle niemal nie wymagają dodatku mąki, co więcej sprawiają, że potrawa jest delikatna, miękka, a jednocześnie nie rozpada się podczas gotowania. Do przyrządzania klusek śląskich doskonale nadają się takie odmiany jak:  

  • bryza, 
  • jutrzenka, 
  • gracja, 
  • jurata, 
  • ibis,  
  • tajfun. 

Jeżeli chcecie upewnić się, czy wasze ziemniaki mają dużo skrobi, to przekrójcie kartofel na dwie części, a następnie zetknijcie je ze sobą. Jeżeli się skleją, możecie zabierać się do szykowania klusek.