Deser lodowy może przybierać rozmaite warianty. Może być podawany w pucharkach z bitą śmietaną, jako lodowy mus owocowy, albo owocowy sorbet czy lodowe kanapki. Deser lodowy ma mnóstwo wersji i z pewnością ograniczyć może tylko wyobraźnia. Każda z nich jest pyszna i co ważne latem - orzeźwiająca. Wiadomo, że nie trzeba przygotowywać do deseru lodowego domowych lodów, choć te z pewnością będą lepsze, zdrowsze i smaczniejsze niż te kupione w sklepie.

Deser lodowy - jak zrobić deser lodowy?

Taki deser lodowy może zastąpić nawet najwykwintniejsze ciasto, szczególnie w upalne dni. To też świetny sposób, by podać lody w nowym, ciekawym wydaniu. Z pewnością deser lodowy wyróżni się, od standardowych klasycznych gałek w pucharku czy wafelku. Aby zrobić deser lodowy należy pamiętać o dodatkach. Właśnie one stanowią o atrakcyjności deseru lodowego. Częstym dodatkiem są orzechy i inne bakalie np.: suszona żurawina, suszona morela albo rodzynki. Deser lodowy nie może się obyć bez startej czekolady lub bez polewy czekoladowej. Lody jako deser lodowy doskonale smakują ze świeżymi owocami, z puszystą bitą śmietaną albo słodką polewą. Ostatnio smakiem, który szczególnie podbił podniebienia smakoszy jest słony karmel. Słodko-maślany smak polewy połączony ze słonawym smakiem lodów sprawia, że chciałoby się spróbować kolejnej porcji. To dzięki nim ze zwykłych lodów wyczarujemy desery lodowe jak z najlepszych lodziarni!

Zobacz też przepisy na deser z malinami!

Deser lodowy – pomysł na deser lodowy

Najbardziej klasyczny deser lodowy to melba. Na przepis wpadł August Escoffier i przygotował go na cześć słynnej śpiewaczki Nellie Melby. Zgodnie z przepisem autora deser lodowy melba powinien zawierać lody waniliowej, cząstki brzoskwiń oraz mus truskawkowy. Często zamiast świeżych brzoskwiń deser lodowy korzysta z owoców puszkowanych. Deser lodowy melba czasem posypywany jest uprażonymi orzechami laskowymi lub płatkami migdałów.

Zanim jednak zabierzemy się za lody, warto dowiedzieć się, jak zrobić lody - zobacz naszą galerię z aż 19 przepisami na lody domowe. Polecamy też galerię z przepisami na lody owocowe, które z pewnością przydadzą się, kiedy będziesz chciał zrobić samodzielnie desery lodowe

Poznaj, jaką jeszcze formę może przybrać deser z lodami i zobacz wszystkie przepisy na desery lodowe, a także deser w pucharkach.