Dziś, otoczeni klimatem letniego skwaru, przedstawiamy wam kilka pomysłów na to, jak we własnym zakresie kreować kawowe smaki. Aby w tym cudownym napoju nie było nudy i aby idealnie sprawdził się on jako deser.

 

Choć po kawę sięgamy zazwyczaj o poranku, to moment największej celebracji jej picia przypada na późniejsze pory. Kiedy wracamy do domu po ciężkim dniu w pracy, możemy sobie pozwolić na dłuższą chwilę relaksu i zapomnienia oraz... eksperymentowanie. Nie bójmy się próbować tego, co może nam przynieść wyjątkową rozkosz. Aby ją poczuć, wcale nie musimy odwiedzać drogich restauracji – kawowego cudu możemy dokonać samemu.

Latte w oranżach

Mimo że trudno powiedzieć "nie" urokowi klasycznej małej czarnej, deser jest ucztą, w której powinny rządzić dodatki – szczególnie w trakcie upalnego lata. Idealnie sprawdza się wówczas chociażby latte w oranżach, z subtelną mleczną pianką. To perfekcyjne połączenie rozpuszczalnej kawy mrożonej z kostkami lodu, plastrami pomarańczy i syropem brzoskwiniowym. Całość może być udekorowana owocową posypką, dzięki czemu nie tylko będziemy dumni z własnej kompozycji, ale także zachwycimy naszych gości.

Truskawkowe pole

Połączenie zarówno bananów, jak i truskawek z mlekiem to świetna kombinacja. A co się stanie, jeśli połączymy z mlekiem oba te owoce, a całość uzupełnimy o rozpuszczalną kawę mrożoną? Z pewnością bananowo-truskawkowa mikstura doskonała! Do wykonania takiego smoothie wystarczy nam 1 banan i garść truskawek, a także dodatek cukru trzcinowego i kostek lodu kawowego z foremek coffebeans, które stanowią nie tylko smakowe, ale także wyjątkowo eleganckie uzupełnianie.

Rześka malina

Kiedy za oknem wyjątkowo grzeje i czujemy się jak w piekarni, nieocenione będzie orzeźwienie w postaci smoothie kawowo-malinowego. Tutaj znów jedną z głównych ról odgrywa mrożona kawa rozpuszczalna, do której należy dodać sorbet malinowy, bitą śmietanę, listki mięty i posypkę Raspberry&Mint – dla dekoracji i orzeźwienia oczywiście!

Tropikana

Żeby zaś totalnie się odstresować i poczuć klimat wakacji, nawet gdy tego lata nie został nam już ani jeden dzień wolnego, warto postawić na coś egzotycznego. Mrożona kawa rozpuszczalna, świeże mango, szczypta imbiru i kardamonu oraz mleko kokosowe uzupełnione kostkami lodu to prawdziwy raj dla zmysłów i smakoszy kawy w różnych konfiguracjach.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem PrzepisynaKawe

Materiały reklamowe