Makaron z oliwą i odrobiną czosnku? Dla nas to zaledwie baza, dla Włochów – pełnoprawne danie. Pizza margherita – u nas tylko punkt wyjścia, we Włoszech klasyk. Kawa po włosku? Po posiłku i do deseru najlepiej mocne, maleńkie espresso, bez dodatków smakowych.

 

Pizza włoska – jak właściwie łączyć składniki

Włosi uważają, że na pizzy powinno znajdować się nie więcej niż pięć składników przykrytych mozzarellą. Z prawdziwą włoską pizzą niewiele wspólnego ma grube ciasto, koncentrat pomidorowy, kiełbasa, przypadkowo dobrane warzywa, keczup, sos czosnkowy. Włosi nie rozumieją również dowolnego łączenia składników według gustu Klienta, zwyczaju popularnego w polskich restauracjach serwujących dania kuchni włoskiej. Jest to zaprzeczeniem idei podziału pizzy na gatunki.

We włoskich pizzeriach ciasto piecze się w piecu opalanym drewnem. Pizza rzymska jest płaska i delikatnie krucha. Pizza neapolitańska ma szeroki rant, a jej ciasto jest miękkie. Oryginalna pizza w Neapolu jest wytwarzana z drożdży, mąki typu 0 lub 00[1], pomidorów San Marzano i mozzarelli z mleka bawolic. Dopuszczalne dodatki to czosnek, oregano, bazylia i oliwa.

 

Antipasti – najpopularniejsze włoskie przystawki

Pyszne, a jednocześnie zaskakujące swoją prostotą przekąski na start, to specjalność kuchni włoskiej. Ziołowe pieczywo, oliwki, pomidory, papryki, sery, owoce morza, wędliny, orzechy, winogrona lub figi, skropione najlepszej jakości oliwą i octem balsamicznym, mają za zadanie zaspokoić mały głód lub pobudzić apetyt przed głównym posiłkiem. Mogą być podawane w formie mini-szaszłyków, koreczków lub kanapek.

Słynna włoska bruschetta to przekąska bardzo łatwa do przyrządzenia. Wystarczy posmarować kromki ciabatty oliwą i czosnkiem, podgrzać je i położyć na nie pokrojonego w kostkę pomidora z listkami bazylii. Tajemnica popularności i smakowitości włoskich antipasti tkwi w prostocie połączonej z doskonałą jakością składników.

 
 

 

Pasta, czyli makarony po włosku

Warszawski restaurator Giancarlo Russo twierdzi, że Włochom trudno jest wytrzymać kilka dni bez makaronu. Czym zatem wyróżnia się makaron po włosku, zwany pastą? Przede wszystkim nie pławi się w sosie. Sos nie może ściekać na dno naczynia, jest jedynie dodatkiem do makaronu, a nie odwrotnie. Makaron jest ugotowany al dente – nie może być całkowicie miękki i rozgotowany. Włosi również nigdy nie hartują makaronu, czyli nie opłukują go zimną wodą po ugotowaniu. Dzięki temu lepiej łączy się z sosem.

Oszczędność i umiar w dodatkach do pasty sprawiają, że można docenić niuanse smakowe różnych odmian makaronów, których Włosi znają około 300. We Włoszech pasta nie jest traktowana jak główny posiłek, ale jak pierwsze danie, zamiennie z zupą.

Kawa i desery po włosku

 

 

Włosi zaczynają dzień niespiesznie. Na śniadanie raczą się latte, a cappuccino przed południem – maksymalnie do godziny 11. Po obiedzie piją mocne, stawiające na nogi espresso, z charakterystyczną pianką na powierzchni, w maleńkich, specjalnie przeznaczonych do tego filiżankach. To kolejny przejaw umiaru i prostoty Włochów, którzy wypijają swoją poobiednią kawę w dwóch, trzech łyczkach.

W tradycyjnych włoskich kawiarniach (nie tych nastawionych głównie na turystów) pije się klasyczne odmiany kawy, bez nietypowych dodatków i syropów smakowych, które zabijają istotę tego szlachetnego trunku. W domach Włosi często piją kawę przyrządzaną w specjalnym ciśnieniowym czajniczku, zwanym kawiarką lub moką.

Do kawy zaś najlepiej pasuje znany na całym świecie włoski deser tiramisu, z serka mascarpone, likieru amaretto, surowych żółtek i biszkoptów nasączonych kawą. W upalne dni Włosi lubią spożywać mocno schłodzone tiramisu na drugie śniadanie.

Produkty kuchni włoskiej znajdziesz w aktualnej gazetce promocyjnej MAKRO Cash and Carry. Sprawdź aktualne promocje już dziś.

 



[1] Mąka typu „00” to odpowiednik polskiej mąki pszennej typu 550 (mąka do wypieków, ciast drożdżowych itp.), natomiast mąka typu "0” jest mąką pszenną najbardziej zbliżoną (choć różni się nieznacznie zawartością białka) do polskiej mąki typu 650 (mąka uniwersalna).

Materiały promocyjne