Należy do rodziny warzyw kapustnych. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w XVI wieku, ale warzywo to znane było już w starożytnym Rzymie jako caulorapa (nazywano ją też kapustą pompejańską). W Europie Zachodniej kalarepa uprawiana była pod koniec XVIII wieku, a w Polsce dopiero od XIX. Jadalne są jej kuliste nabrzmiałe łodygi (zielone, żółtawe lub w niebieskawofioletowym odcieniu), jak i listki na długich ogonkach (listki mają najwięcej cennych składników odżywczych).

Samo zdrowie!

 

Kalarepa zawiera: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, chlor, jod, karoteny, witaminy: B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy i szczawiowy.

Podawana na wiele sposobów

Kalarepa doskonale smakuje na surowo – pokrojoną w plasterki lub słupki (w takiej postaci zachowuje najwięcej wartości odżywczych) można pogryzać zamiast słodyczy lub niezdrowych chipsów. Z kalarepy można też przygotować wiele ciekawych i smacznych dań. Można ją dodawać do zupy i faszerować, np. mięsem, grzybami, groszkiem. Bardzo smaczne i zdrowe są też surówki z kalarepy. Wystarczy zetrzeć ją na tarce, dodać starte jabłko i marchewkę, drobno posiekany koperek, doprawić solą, cukrem i sokiem z cytryny do smaku i dodać tyle majonezu wymieszanego z jogurtem, by surówka była wilgotna. Kalarepa świetnie komponuje się także z pomidorami. Węgrzy jadają kalarepę przyrządzoną jak szparagi – pokrojoną w paski i ugotowaną, z gorącym sosem (sos robi się z zasmażki z masła i mąki oraz wywaru z mięsa i żółtka wymieszanego z kwaśną śmietaną i natką pietruszki). Na Słowacji z kolei kalarepkę najpierw się gotuje, podsmaża z cebulką, dusi w rosole i przyprawia kminkiem, solą, cukrem oraz octem. Jest popularnym dodatkiem do knedli. Kalarepa świetnie również smakuje podana w taki sposób, jak kalafior czy fasolka szparagowa, a więc pokrojona w słupki jak frytki, ugotowana i polana masłem z bułką tartą. Taką jarzynką śmiało można zastąpić ziemniaki. Natomiast młode listki kalarepy (drobno posiekane jak natka pietruszki) warto dodawać do wszelkich sałatek i surówek. Kalarepka należy do tych nielicznych warzyw, które można podawać małym dzieciom. Ugotowaną na miękko mogą jadać maluchy już od 7. miesiąca.

Jak wybierać i przechowywać

 

Sezon na kalarepę trwa od maja do lipca. Kupując ją, wybierajmy okazy małe lub średnie, o sztywnych i zielonych listkach. Kalarepę (bulwy bez liści) możemy przechowywać w lodówce, w foliowym woreczku, do tygodnia, a liście do 2 dni.

Opracowano na podstawie listów Elżbiety Gieruckiej z Odrzykonia, Marii Rębisz
z Jadachów, Elżbiety Lisek ze Starachowic i Anety Folwarskiej z Bindugi.
Dziękujemy!

Fot.: archiwum Burda

Zobacz też: Kalarepa w 15 odsłonach - sprawdzone przepisy