Truskawka powstała ze skrzyżowania poziomki amerykańskiej i chilijskiej. Od tamtej pory, czyli od XVII wieku, wyhodowano wiele jej odmian. Najwcześniejsze pojawiają się już w maju, a późne owocują aż do jesieni. Mają różne zabarwienie–od jasnoczerwonego po bordowe.

Dla zdrowia...

 

Truskawki najlepsze są na surowo, ale są też doskonałym dodatkiem do ciast, deserów i koktajli, wyśmienicie smakują z makaronem, równie dobrze nadają się na nadzienie do knedli lub pierogów. Z truskawek robimy również konfitury, kompoty, dżemy i galaretki na zimę. Są niskokaloryczne (10 dag to tylko 40 kcal), więc śmiało mogą je jeść osoby dbające o linię. Truskawki najlepiej jadać na czczo, np. dodać do jogurtu lub muesli. Poprawiają trawienie, wspaniale orzeźwiają i dodają energii na wiele godzin. Znajdujący się w truskawkach cukier jest łatwo przyswajalny, dzięki czemu bezkarnie mogą się nimi zajadać osoby chore na cukrzycę. Truskawki są prawdziwą skarbnicą witamin. Witaminy C zawierają więcej niż cytryna, bo w 10 dekagramach mają jej aż 60 miligramów! W truskawkach są też witaminy z grupy B oraz A. Są również bogate w wiele składników mineralnych, m.in. żelazo, fosfor, magnez i mangan. Truskawki obniżają poziom cholesterolu i neutralizują toksyny. Mają właściwości bakteriobójcze, działają odkwaszająco, wzmacniają organizm i poprawiają odporność. Nie powinno ich zabraknąć w diecie osób cierpiących na choroby stawów, anemicznych, często zapadających na infekcje, a także mających problemy z nerkami. Niestety, truskawki należą do owoców silnie uczulających. Dzieciom w pierwszym roku życia nie podajemy ich w ogóle, a starszym dawkujemy stopniowo, zaczynając od kilku sztuk, i obserwujemy, czy nie występują objawy alergii.

...i urody

 

Francuska arystokratka i skandalistka madame Tallien zasłynęła z tego, że wykorzystała truskawki do pielęgnacji ciała. To był jej sposób na zachowanie piękna i młodości. Każdego ranka zażywała kąpieli w rozgniecionych truskawkach, zużywając... 10 kilogramów owoców na jedną kąpiel! Potem służba wycierała jej ciało gąbkami nasączonymi mlekiem i perfumami. Chyba trochę szkoda truskawek na takie zabiegi pielęgnacyjne, ale maseczkę na twarz z kilku owoców śmiało możemy sobie zafundować. Truskawki bowiem wspaniale nawilżają i odświeżają poszarzałą i zmęczoną skórę, a także delikatnie wybielają przebarwienia i piegi, a także goją wypryski. Zapobiegają również powstawaniu zmarszczek. Sok z truskawek zapewnia świeży oddech, możemy nim również delikatnie usunąć osad nazębny.

Fot.: archiwum Burda