Żeby doczekać się kwitnienia, pamiętajcie o kilku zasadach pielęgnacji skrzydłokwiatów. Ważne jest właściwe stanowisko (jasne, ze światłem rozproszonym, nie w przeciągu), żyzne i przepuszczalne podłoże (na dnie doniczki dodatkowo obowiązkowa warstwa drenażowa), wilgotne powietrze oraz regularne podlewanie (niezbyt obfite). Jeśli spełniacie te warunki, a skrzydłokwiat nie kwitnie, zadbajcie dodatkowo o zasilenie rośliny naturalnymi odżywkami

Czym podlewać i nawozić skrzydłokwiat?

Do podlewania tych pięknych, ale wrażliwych roślin trzeba używać wyłącznie wody odstanej o temperaturze pokojowej. Zimna prosto z kranu zupełnie się do tego nie nadaje. Warto też dolać do konewki parę kropel świeżo wyciśniętego soku z cytryny, żeby naturalnie zmienić właściwości chemiczne kranówki (która zwykle jest twarda od wapnia). Pisaliśmy o tym obszerniej we wcześniejszym artykule.

1 raz na miesiąc skrzydłokwiat warto podsypać naturalną odżywką, przygotowaną z wysuszonych fusów po kawie. Fusy spulchniają glebę (zwiększają jej przepuszczalność) i chronią podłoże przed przesuszeniem.

2 razy w miesiącu możecie też podratować swojego ulubieńca wartościową odżywką z żelatyny w proszku. Bardzo korzystnie wpływa na skrzydłokwiat organiczny nawóz ze zmielonych pestek dyni. Wypróbowaliśmy i polecamy również odżywkę z głąba kapuścianego. Skutecznie zadziałały nam także: mieszanina kawałka korzenia imbiru z wodą oraz właściwie użyte świeże drożdże.

Praktycznie za darmo zrobicie naturalny nawóz z obierek cebuli, skórek bananów oraz z wody po gotowaniu ryżu. Dziś pokażemy wam kolejny, zupełnie naturalny i bezpłatny sposób, na zasilenie marniejącego skrzydłokwiatu. Zamiast kupować w sklepie ogrodniczym drogie i pełne chemii produkty do rośliny domowych, użyjcie czegoś, co zwykle wyrzucacie

Domowy nawóz do skrzydłokwiatu z pestki awokado 

Wartościową odżywką, która dostarczy waszym roślinom substancji pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i kwitnienia, jest nawóz z pestki awokado. Z miąższu tego owocu przyrządzicie pyszną sałatkę lub guacamole, a nasiona nie wyrzucajcie, tylko podsuszcie, a następnie zetrzyjcie na ostrej tarce do warzyw. Tak przygotowane wiórki zmiksujcie z 1 litrem wody o temperaturze pokojowej. Całość trzeba będzie jeszcze przecedzić przez gęste siteczko, a otrzymany płyn przelać do butelki.

Odżywka z pestki awokado - jak używać?

Tak przygotowany nawóz jest nie tylko w pełni organiczny, ale też bogaty minerały, m.in. wapń, magnez i potas. Posiada także właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Odrobiną gotowej odżywki podlewajcie skrzydłokwiat 1 raz na 2 tygodnie. Naturalny nawóz przyda się wam także do pielęgnacji wielu innych domowych roślin doniczkowych, np. sansewierii, monstery, filodendrona oraz zamiokulkasa. Te gatunki również warto zasilać odżywką z pestki awokado co ok. 15-17 dni.