Wątróbkę uwielbiałam jeszcze w dzieciństwie - w każdej postaci. Danie znikało z talerza błyskawicznie, czym uszczęśliwiałam moich rodziców - bardzo zależało im na tym, bym ją lubiła. Ulubione smaki z dzieciństwa pozostały ze mną do teraz. U nas w domu jednak są tacy, którzy nie umieją przekonać się ani do wątróbki z jabłkami (klasycznej), ani do wątróbki z gruszkami czy ze wątróbki drobiowej śliwkami. Postanowiłam więc nieco pokombinować. Efekt? Palce lizać.

Wątróbka z jabłkami i nie tylko - co do niej dodać? 

Nie musicie jeść wątróbki z owocami (choć wątróbka z jabłkami lub ze śliwkami, z dodatkiem majeranku i tymianku, jest bardzo smaczna). Jeśli wolicie mięso z warzywami, podduście wątróbkę ze skarmelizowaną wcześniej cebulą. Być może posmakuje wam w takiej wersji, a potem spróbujecie dorzucić jeszcze jabłko? 

Jak usmażyć wątróbkę, by smakowała zdecydowanie inaczej niż zwykle? Wątróbka drobiowa doskonała będzie również z grzybami - nie tylko z pieczarkami. Jeszcze bardziej będzie wam smakowała z cebulą i grzybami leśnymi, podana z kaszą gryczaną paloną lub pęczakiem. Doskonała będzie też duszona na patelni w sosie pomidorowym lub paprykowym, z rozmarynem oraz tymiankiem. 

Mam jeszcze 1 pomysł na wątróbkę drobiową. Łączę ją z bakłażanem. Wiele osób nawet nie sięga po niego w sklepie. Tymczasem jego lekko orzechowy smak w połączeniu z odpowiednimi przyprawami i wyrazistymi podrobami oraz rozpływająca się w ustach konsystencja dania sprawi, że następnym razem będziecie chcieli więcej. Koniecznie wypróbujcie ten wariant - polubicie bakłażana, jeśli do tej pory zbyt często go nie jedliście.

Jak zrobić wątróbkę z bakłażanem? Przepis

Składniki:

  • 500 g wątróbki drobiowej
  • 2 cebule
  • 1 bakłażan
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki
  • 1 pełna łyżeczka suszonego rozmarynu
  • 1 pełna łyżeczka tymianku
  • pieprz i sól do smaku
  • 50 ml wody do podlania mięsa
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania: 

  1. Umyjcie i dokładnie osuszcie wątróbkę za pomocą papierowego ręcznika. Obtoczcie ją w mące.
  2. Pokrójcie cebulę i bakłażana w półplasterki. Starszego bakłażana możecie obrać ze skórki (może być dość twarda).
  3. Rozgrzejcie mocno olej na patelni i obsmażcie na złoto z obu stron na wolnym ogniu. Odłóżcie na chwilę na bok. 
  4. Na tę samą patelnię wrzućcie masło i zeszklijcie cebulę, następnie przełóżcie na nią bakłażana.
  5. Wymieszajcie i dodajcie wszystkie przyprawy oprócz soli. Podsmażcie przez ok. 10 minut, od czasu do czasu mieszając.
  6. Po upływie tego czasu dodajcie do warzyw przesmażoną wstępnie wątróbkę. 
  7. Doprawcie solą, dolejcie wodę.
  8. Przemieszajcie zawartość patelni i potrząśnijcie nią. Przykryjcie pokrywką i duście przez 1 minutę. 
  9. Podawajcie ze świeżym pieczywem lub z ziemniakami. 

Jak usmażyć wątróbkę? Porady dla początkujących i średnio-zaawansowanych

Jeśli chcecie uzyskać rarytas, namoczcie ją na ok. godzinę przed smażeniem w mleku. Zyska w ten sposób delikatniejszy smak, zapach i straci goryczkę, jaką czasami miewa. Mięso trzeba bardzo dokładnie osuszyć i oprószyć mąką. Na tym etapie możecie ją popieprzyć, ale nie sólcie go. Sól dodajcie w ostatnim momencie, tuż przed zestawieniem dania z ognia. Jeśli zrobicie to wcześniej, wątróbka nieprzyjemnie stwardnieje i przesuszy się podczas smażenia.

Zanim dodacie wątróbkę do reszty składników na patelni, wstępnie szybko obsmażcie mięso na wolnym ogniu i mocno rozgrzanej patelni. Podobnie, jak postępujecie z mięsem na gulasz. Dzięki temu wątróbka pozostanie soczysta, a soki i smak zostanie w środku. Jeśli chcecie uzyskać wątróbkę wysmażoną na medium rare (taką, jak powinna być), nie nakłuwajcie jej - ani podczas smażenia, ani duszenia.  

Jak wybrać dobry bakłażan?

Wybierajcie warzywa ze zdrowym połyskiem, jędrne i twarde. Przy zakupach lekko naciśnijcie warzywo. Miąższ bakłażana powinien lekko uginać się pod dotykiem. Duże, dojrzałe bakłażany mogą mieć twardą skórkę, którą trzeba obrać. Młodsze można jeść bez przeszkód ze skórką. Bardzo dojrzałe i wyrośnięte bakłażany, oprócz matowej skórki, mogą mieć ciemne nasiona w środku i bywają gorzkawe. Jeśli takiego kupicie, pozbądźcie się goryczki. Wrzućcie plastry warzywa na kilka minut do osolonej wody. 

Źródło przepisu: dorotasmakuje.com