Skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną, która wymaga specjalnego traktowania w warunkach domowych, żeby mogła zdrowo rosnąć i kwitnąć. Zobaczycie, że odpowiednio pielęgnowana wypuści nie tylko nowe liście, ale także piękne, smukłe, bielusieńkie kwiaty, które będą ozdobą waszego salonu lub sypialni. 

Skrzydłokwiat - jak pielęgnować tę roślinę, żeby kwitła?

W codziennej pielęgnacji skrzydłokwiatu zwróćcie uwagę na 5 najważniejszych czynników:

  • właściwe stanowisko (słoneczne, ale ze światłem rozproszonym, z dala od przeciągów)
  • częste zraszanie liści
  • przepuszczalne podłoże o odczynie lekko kwaśnym, świetnie utrzymujące wilgoć, lecz nie powodujące zastojów wodnych (drenaż)
  • umiarkowane podlewanie
  • używanie organicznych odżywek, żeby naturalnie pobudzić roślinę do wzrostu i kwitnienia

Odpowiednie warunki dla tych pięknych roślin szerzej opisaliśmy we wcześniejszym artykule. Jednym z idealnie dostosowanych do potrzeb skrzydłokwiatów domowych nawozów jest naturalna odżywka 1:1

Domowa odżywka 1:1 do skrzydłokwiatu

Do zasilenia skrzydłokwiatu wykorzystajcie skórkę banana. Skórki owoców zazwyczaj lądują w koszu na śmieci, a przecież są skarbnicą wielu minerałów i związków organicznych. Zawarte w nich w dużej ilości potas i fosfor to pierwiastki szczególnie potrzebne roślinom kwitnącym. Skórki bananów są również bogate w magnez, wapń, siarkę oraz kwas krzemowy.

Zanim użyjecie skórek bananów do przygotowania domowej odżywki, musicie dokładnie umyć owoce przed obraniem. Warto pozostawić je na ok. 10 minut w misce z letnią wodą i sodą oczyszczoną (w proporcji: 2 łyżeczki sody na 1 l wody). Nie musicie tego robić, jeżeli kupujecie banany z upraw organicznych.   

Nasz naturalny nawóz to inaczej wyciąg ze skórek bananów. Żeby go zrobić, wystarczy świeżo zdjętą skórkę z banana umieścić w dużym słoiku z zakrętką. Następnie zalać ją przegotowaną, ciepłą wodą, zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na 2 dni. Po upływie ok. 48 h przelejcie roztwór przez sitko. Gotowy płyn przed użyciem rozcieńczajcie wodą (w proporcji 1:1)

Naturalny nawóz ze skórki banana - jak używać i przechowywać?

Domową odżywką podlewajcie skrzydłokwiat 1 raz na 2 tygodnie. Gotowy nawóz ze skórek bananów przechowujcie w lodówce w zamkniętym pojemniku przez ok. 14 dni. Nie używajcie go do zasilania roślin od razu po wyjęciu z lodówki – musi osiągnąć temperaturę pokojową, żeby można nim było bezpiecznie podlać skrzydłokwiat. Naturalny nawóz możecie stosować również do innych domowych roślin doniczkowych, w tym anturium oraz storczyków. Warto również spryskiwać nim rośliny, aby odstraszyć mszyce.

Jak jeszcze wykorzystać skórkę banana do pielęgnacji skrzydłokwiatu?

Skórką od banana warto też naturalnie odżywiać i nabłyszczać liście roślin. Zanim jednak zabierzecie się za ten zabieg, dokładnie oczyśćcie je z kurzu. Czyste liście zapewniają roślinom prawidłowy przebieg procesów fotosyntezy oraz oczyszczania powietrza. Kurz wystarczy zebrać z ich powierzchni wilgotną ściereczką. Następnie weźcie świeżo zdjętą skórkę banana i przetrzyjcie liście skrzydłokwiatu kilka razy jej wewnętrzną stroną. Prosta czynność widocznie odżywi oraz piękne nabłyszczy waszą roślinę.