Jeśli wasze skrzydłokwiaty bez problemu zakwitają i wypuszczają nowe, błyszczące liście oraz wyglądają zdrowo, możecie być pewni, że dobrze o nie dbacie. Co jednak robić, jeśli rośliny nie tworzą zawiązków kwiatów, a na dodatek marnieją w oczach? Jeśli powodem ewidentnie nie jest atak szkodników, warto bacznie przyjrzeć się sposobowi pielęgnacji

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Zdecydowanie należy unikać:

  • podlewania skrzydłokwiatu twardą wodą z kranu (wyłącznie miękka, odstana woda w temperaturze pokojowej nadaje się do tego celu)
  • przelewania (podlewamy umiarkowanie często i niedużą ilością wody – latem i ciepłą jesienią co 2-3 dni, kiedy ziemia lekko przeschnie)
  • stanowiska mocno zacienionego, zbyt nasłonecznionego lub narażonego na przeciągi (skrzydłokwiat najlepiej kwitnie w miejscach półcienistych z dostępem do rozproszonego światła słonecznego)
  • zbyt suchego powietrza (to tropikalna roślina, która w naturze rośnie w ekstremalnie wilgotnych lasach deszczowych)
  • częstego przesadzania skrzydłokwiatu (w nowym podłożu oraz większych doniczkach, rośliny skupiają się w pierwszej kolejności na rozbudowie systemu korzeniowego)
  • niedoboru składników pokarmowych oraz nieprawidłowego nawożenia (sklepowe nawozy bogate w azot powodują bujny wzrost zielonych części roślin, ale utrudniają kwitnienie. Warto zatem sięgać po takie naturalne odżywki, które zawierają więcej potasu i fosforu)

O tym, jakie warunki będą najlepsze dla rozwoju, wzmocnienia i kwitnienia tych pięknych roślin, pisaliśmy obszerniej we wcześniejszym artykule. Warto wiedzieć, że brak kwiatów może też wynikać po prostu z okresu wegetacji. Po intensywnym kwitnieniu skrzydłokwiat poczuje się "zmęczony", wyjałowiony z odżywczych pierwiastków i będzie naturalnie przechodzić w stan chwilowego odpoczynku. Jeżeli natomiast roślina jest odpowiednio pielęgnowana, z pewnością znów zakwitnie.

Naturalna odżywka do skrzydłokwiatu

Wasze skrzydłokwiaty wzmocnią pozostałości sezonowego warzywa. W ogródkach i na bazarach już pojawiły się dynie. Z ich miąższu przyrządzicie pyszne purée, domowy karmel dyniowy, zupy kremy, obiadowy sos do słoików, warzywne potrawki albo gulasz dla całej rodziny, natomiast nasionami podzielcie się z ulubioną rośliną. Pestki dyni zawierają cenne substancje odżywcze, takie jak: fosfor, potas, mangan, magnez oraz bor. Naturalny nawóz przyspieszy wzrost rośliny, wzmocni jej system korzeniowy oraz skłoni ją do wydawania nowych pąków.

Odżywka do skrzydłokwiatu z pestek dyni - jak przygotować i jak stosować?

Do przygotowania domowego nawozu z pestek dyni, wystarczy wam mała garść nasion. Zalejcie ok. 3 łyżki pestek 1/2 litra przegotowanej i odstanej wody. Odstawcie całość na 20 h, a następnie zblendujcie nasiona z wodą na miał. Zmiksowaną masę przecedźcie przez gęste sitko (resztki pestek powinny zostać na sicie). Tak przygotowanego naturalnego nawozu z pestek dyni nie musicie rozcieńczać. Powstałym płynem odżywiajcie skrzydłokwiat mniej więcej 1 raz na 2 tygodnie. Zobaczycie, że roślina odwdzięczy się nowymi zawiązkami liści i kwiatów