Skrzydłokwiaty są roślinami wieloletnimi, które łatwo rozmnożyć, więc z 1 sadzonki, odpowiednio pielęgnowanej, w ciągu roku możemy mieć całą hodowlę. Eleganckie i soczyście zielone, to jedne z naszych ulubionych roślin domowych. Jest parę zasad uprawy, dzięki którym można utrzymać ich witalny wygląd oraz sprawić, że będą rosły bujnie i zdrowo. Rośliny tego gatunku mają tę zaletę, że są dość odporne na choroby czy szkodniki. Jeżeli tylko będziecie je właściwie pielęgnować, a także odżywiać, odwdzięczą się wieloma błyszczącymi liśćmi i śnieżnobiałymi kwiatami. 

Skrzydłokwiat - czego nie lubi?

Jest kilka istotnych rzeczy, jakich należy unikać, żeby nie zrobić krzywdy naszej roślinie. Skrzydłokwiat zdecydowanie nie lubi:

  • okien południowych i zachodnich, czyli zbyt mocno nasłonecznionych. Latem skrzydłokwiat powinien być stawiany w zacienionych częściach pokoju, natomiast zimą – bliżej okna;
  • przeciągów;
  • zbyt obfitego, ale rzadkiego podlewania, czyli przelania. Warto podlewać skrzydłokwiat co kilka dni umiarkowaną bądź małą ilością wody;
  • suchego podłoża. Dobrym wyznacznikiem, że należy nawodnić roślinę, jest obserwacja jej liści – jeżeli "mdleją", to znak, że czas sięgnąć po konewkę;
  • suchego powietrza. Jeśli macie wyjątkowo suche powietrze w domu, warto zainwestować w nawilżacz. Możecie również sami zraszać liście skrzydłokwiatów. Najlepiej do tego celu sprawdzi się odstana woda w temperaturze pokojowej wlana do spryskiwacza.

Gdy wasz skrzydłokwiat nie kwitnie, to znaczy, że trzeba zrobić rachunek sumienia: czy przypadkiem nie popełnialiśmy jednego z powyższych błędów? Warto go też przesadzić do większej doniczki – te dość wrażliwe rośliny, jeśli mają ciasno ściśnięte korzenie, nie będą kwitły. Brak kwiatów może również oznaczać niedobór składników pokarmowych. Co w takiej sytuacji?

Skrzydłokwiat - czym podlewać i nawozić?

Od marca do września skrzydłokwiaty należy odżywiać – najlepiej nawozami naturalnymi, wtedy nie ma ryzyka przenawożenia. Podłoże wzbogacone o potas i fosfor sprawia, że skrzydłokwiat częściej zakwita. Rośliny możecie "ratować" na kilka sposobów.

Jedną z bardziej znanych domowych odżywek jest mieszanina korzenia imbiru z wodą. Imbir jest bogaty w pierwiastki, które są niezbędne do kwitnienia: azot, fosfor, potas, mangan, magnez i bor. O tym, jak przygotować i stosować taką miksturę, pisaliśmy we wcześniejszym artykule

Innym kuchennym sposobem jest użycie świeżych drożdży. Pół kostki produktu rozpuśćcie w 5 litrach przegotowanej ciepłej wody i odstawcie na godzinę. Po upływie tego czasu wasz domowy nawóz do skrzydłokwiatu jest gotowy. Zasilajcie nim roślinę 1 raz na 2 tygodnie. 

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest podlewanie skrzydłokwiatu wodą po gotowaniu ryżu. Ten kuchenny odpad zawiera bowiem krzem, żelazo, magnez oraz fosfor. Pamiętajcie jednak, że woda do podlewania nie może być niczym doprawiona, nie może więc zawierać soli. Zwykle gotujecie ryż w słonej wodzie? Róbcie inaczej: kiedy już ryż się ugotuje, odcedźcie go, a następnie dodajcie do niego małą łyżeczkę soli (rozpuszczoną wcześnie w 3-4 łyżkach gorącej wody) i wymieszajcie, dzięki temu nie będzie jałowy w smaku. Natomiast wody z garnka nie wylewajcie do zlewu, tylko przelejcie do konewki. Kiedy zupełnie ostygnie, będziecie mogli odżywiać nią swoje ulubione rośliny co drugie podlewanie. Woda ryżowa to jeden z najlepszych, bo naturalnych, ekologicznych i praktycznie darmowych nawozów do skrzydłokwiatów.