Grudnik ma dzwonkowate kwiaty podobne do popularnych kwiatów fuksji i liście, które kojarzą się z sukulentami. Z tego powodu wygląda dość egzotycznie. Grudnik jest jednocześnie swojską i mało wymagającą rośliną, którą widać na wielu parapetach. Sprawdźcie, jak o niego zadbać, by zaskoczył was kępą kwiatów jeszcze przed Wigilią. 

Grudnik - pielęgnacja i wymagania

Grudnik jest znany również pod nazwą schlumberger, zygokaktus czy kaktus bożonarodzeniowy. Czasami używa się również nazwy barbórka. Nazwy, które kojarzą się z grudniem i zimą, wzięły się od charakterystycznej dla rośliny pory kwitnienia - zimy. 

Kaktus bożonarodzeniowy najchętniej rośnie i kwitnie w podłoży o lekkiej strukturze (w torfie wymieszanym z piachem). Bardzo lubi stanowiska w rozproszonym świetle. Doskonałym miejscem będzie okno z widokiem na południowy-wschód. Grudnik bardzo nie lubi zmian miejsca - wtedy przestaje kwitnąć. Latem najbardziej odpowiada mu temperatura 25 st. C, zimą, w porze kwitnienia, lubi chłód - 15 st. C.  

Podłoże w którym rośnie grudnik, powinno być przez cały czas lekko wilgotne, ale bez przesady. Grudnik nie toleruje zalewania, a ziemia w doniczce powinna być przepuszczalna. Odlewajcie nadmiar wody, a jeśli zauważycie, że korzenie są zalane, przesuszcie nieco roślinę. Zygokaktus lubi zraszanie miękką, przegotowaną wodą. Starajcie się jednak pryskać jedynie pędy, bez kwiatów. Bywają one kapryśne. 

Jak pobudzić kwitnienie grudnika?

Zanim pobiegniecie do sklepu ogrodniczego, zaufajcie Matce Naturze i przygotujcie odżywkę do grudnika samodzielnie. Taka odżywka jest neutralna dla środowiska i powstaje z czegoś, co zwykle wyrzucacie do śmieci - ze skórki od banana. Nawóz możecie stosować również do innych ozdobnych kwiatów doniczkowych w domu oraz do warzyw: pomidorów, dyni, ogórków czy bakłażanów. Poprawi ona smak warzyw. Nadaje się również do spryskiwania roślin (odganiania mszyc).

Odżywka zawiera sporo potasu, fosforu oraz magnezu, wapnia, siarki i kwasu krzemowego. Ważne jest, by skórka od banana była wcześniej dokładnie umyta. Pozbędziecie się w ten sposób substancji, którymi pryskane były banany, a które mogą być szkodliwe dla kolejnych roślin. Zapiszcie sobie koniecznie ten przepis. 

Woda owocowa do grudnika - przepis

Składniki:

  • 1 dokładnie umyta skórka po bananie
  • 1 litr ciepłej wody

Sposób przygotowania: 

  1. Pokrójcie skórkę na kawałki i umieśćcie w litrowym słoiku. Zalejcie wodą i odstawcie na 2 dni w ciemne i chłodne miejsce. 
  2. Po upływie tego czasu odcedźcie nawóz i rozcieńczcie go wodą w proporcji 1:1. 

Jeśli brakuje wam czasu na robienie nawozu i czekanie na roztwór, możecie też dokładnie umyte kawałki skórki zmieszać z ziemią, w której będziecie sadzić rośliny lub do której będziecie je przesadzać. Taką operację trzeba przeprowadzić na ok. 3 tygodnie przed planowanym sadzeniem. Skórki w procesie rozkładu zaczną uwalniać składniki odżywcze do podłoża. Będzie ono bardziej żyzne.