Źródłem braku kwitnienia tej popularnej rośliny może być nieodpowiednie nawożenie. Zazwyczaj chodzi o nadmiar azotu, obecny w sklepowych odżywkach. Ten pierwiastek stymuluje rozwój liści, a nie kwiatów. 

Pielęgnacja skrzydłokwiatu - o czym pamiętać, żeby roślina kwitła?

Skrzydłokwiat ma niewiele wymagań, jednak klika należy spełnić, żeby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia. Koniecznie zwróćcie uwagę na 5 aspektów

  • podłoże: skrzydłokwiaty posadźcie w ziemi dla roślin wilgociolubnych z warstwą keramzytu na dnie doniczki. Po zakupie powinny być od razu przesadzone do takiego podłoża. Co roku przesadzajcie rośliny do doniczki 2 rozmiary większej, dosypując im świeżą, właściwie dobraną ziemię.
  • wilgotność powietrza: w otoczeniu skrzydłokwiatu utrzymujcie ją wysoką. Warto zainwestować w nawilżacz.
  • podlewanie: skrzydłokwiaty należy podlewać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu (zimą rzadziej) niedużą ilością wody tak, żeby gleba była wilgotna, ale nie tworzyły się zastoje. Woda powinna być miękka, odstana, w temperaturze pokojowej. Podlewajcie rośliny regularnie, ale z wyczuciem, by nie dopuścić do przelania.
  • stanowisko: skrzydłokwiat lubi światło rozproszone i nie toleruje przeciągów, dlatego najlepszym miejscem dla niego jest stanowisko położone niebezpośrednio przy oknie a zarazem nie w ciemnym kącie pokoju. 
  • odżywianie: roślinę w okresie wegetacji warto zasilać odpowiednio dobranymi nawozami. Żeby uniknąć ryzyka przenawożenia i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy, warto używać organicznych, domowych odżywek, naturalnie pobudzających kwitnienie

Domowe nawozy do skrzydłokwiatu

Jeśli borykacie się z problemem braku kwitnienia, zasilcie swoją ulubioną roślinę odżywką za półdarmo. Możecie wykorzystać do tego celu różne kuchenne odpadki, m.in. łupiny z cebuli, skórkę od banana, fusy po kawie, twardy głąb kapuścianyskorupki orzechów włoskich lub wodę po gotowaniu ryżu (bez soli). Raz na 2 tygodnie warto podlewać skrzydłokwiat wodą z kilkoma kroplami soku z cytryny – o powodach i efektach przeczytacie więcej w naszym wcześniejszym artykule

Odżywka z liści laurowych do skrzydłokwiatu

Liście bobkowe zawierają 2 szczególnie cenne dla roślin kwitnących substancje: potas i fosfor. Pierwiastki te mają korzystny wpływ na rozrastanie się systemu korzeniowego rośliny, jej odporność oraz wytwarzanie nowych pąków. Właśnie dlatego regularne dostarczanie skrzydłokwiatom niezbędnych pierwiastków w postaci naparu z liści laurowych, zapewnia wzrost i zdrowy rozwój rośliny. 

Odpowiednio przygotowany wywar bobkowy do skrzydłokwiatu sprawi również, że liście rośliny będą okazałe i bujne. Żeby przygotować prostą odżywkę z liści laurowych, potrzebujecie jedynie 4 liści bobkowych i 1 litra wody. Właśnie na tym polega zasada 4:1, żeby trzymać się tej właściwej proporcji. Wystarczy, że zagotujecie wodę w garnku i wrzucicie do wrzątku 4 suszone liście. (Jeśli macie świeży wawrzyn, użyjcie 2 liści laurowych). Następnie przykryjcie garnek pokrywką i odstawcie, żeby wywar zdążył naciągnąć. Odżywka z liści laurowych będzie gotowa, kiedy płyn całkowicie ostygnie oraz lekko ściemnieje. Zabieg podlewania roślin domowym nawozem warto powtarzać 1 raz na 2 tygodnie w okresie wegetacji.