Skrzydłokwiat to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa o dużych, błyszczących, ciemnozielonych liściach oraz wysmukłych, eleganckich kwiatach. Jeżeli jej liście nagle żółkną i brązowieją to wyraźny sygnał, że czas ruszyć na ratunek. Co robić, aby marniejący skrzydłokwiat odzyskał zdrowie, cenne dla nas właściwości oraz piękny wygląd?

Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną i brązowieją?

Najczęstszym powodem żółknięcia liści skrzydłokwiatu jest zbyt obfite podlewanie. Skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze oraz wilgotną glebę, ale jego korzenie w żadnym wypadku nie powinny stać w wodzie. Dlatego skrzydłokwiaty sadzimy w podłożu przepuszczalnym, z dodatkiem dwucentymetrowej warstwy drenażu na dnie doniczki (np. keramzytu lub drobno potłuczonej ceramicznej doniczki).

Jeśli zdarzy wam się przelać roślinę, koniecznie odlejcie nadmiar wody, który wylał się na podstawkę. Zalana ziemia powoduje gnicie korzeni oraz rozwój chorób grzybowych u tej pięknej rośliny. Objawia się to więdnięciem, żółknięciem liści skrzydłokwiatu oraz przedwczesnym brązowieniem jego kwiatostanów. Jeżeli po usunięciu żółknących liści, roślina nie wytwarza nowych, świadczy to niestety, że jej system korzeniowy obumiera. Aby uratować roślinę, trzeba, nie zwlekając, wyciągnąć ją z zalanego podłoża, usunąć wszystkie uszkodzone przez zgniliznę korzonki, a następnie posadzić skrzydłokwiat w świeżej ziemi.

Idealne doniczki do skrzydłokwiatu:

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat najlepiej się rozwija w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza i na stanowiskach o świetle rozproszonym. Nawadnianie trzeba dostosować do pory roku. W ciepłe miesiące należy podlewać roślinę co 2-3 dni, w zimne rzadziej, wystarczy ok. 1 raz na tydzień

O tym, co dodawać do wody, żeby skrzydłokwiat chętnie wypuszczał nowe pąki, pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Przekwitłe kwiaty najlepiej jest obcinać. Roślina nie będzie wówczas tracić cennych zasobów na zasilanie kwiatostanu.

Kluczowe w pielęgnacji skrzydłokwiatu jest też nawożenie rośliny odpowiednio dobranymi do jej stanu odżywkami. Trzeba przy tym pamiętać, że atutem tego gatunku są nie tylko zjawiskowe kwiaty, lecz również liście, które potrzebują co jakiś czas zasilenia azotem. Im dorodniejsze i zdrowsze liście, tym skuteczniej roślina będzie oczyszczać powietrze w waszym domu. W sklepach ogrodniczych znajdziecie mnóstwo mieszanek azotowych, ale wiele z nich ma w swoim składzie także niepotrzebną chemię. 

Kuchenna odżywka dla wzmocnienia skrzydłokwiatu

Kiedy roślina marnieje w oczach i traci liście, konieczny jest szybki ratunek. W roli domowej odżywki sprawdzi się mieszanka 1 produktu z wodą. Już łyżeczka tego proszku, właściwie użyta, sprawi, że skrzydłokwiat odżyje, a jego liście nabiorą piękniejszego, głębszego koloru. Radzimy wam wypróbować kuchenny nawóz na bazie żelatyny w proszku.

Ten tani składnik, który znajdzie się w prawie każdej kuchni, dostarcza kwiatom doniczkowym w dużej mierze właśnie azotu. Azot sprawia, że rośliny mają mocniejsze korzenie oraz soczyście zielone, zdrowe liście. Żelatyna wzbogaca roślinę również w wapń, żelazo, magnez, fosfor oraz potas (2 ostatnie pierwiastki wpływają bardzo pozytywnie także na kwitnienie skrzydłokwiatu). 

Odżywka z żelatyny - jak przygotować i używać?

Żeby przygotować skuteczną kuchenną odżywkę do słabnącego skrzydłokwiatu, przygotujcie: 

  • 1 opakowanie żelatyny w proszku 
  • 1 l wody

Dodatkowo przydadzą się wam także:

  • 1 duża butelka lub niewielka konewka
  • 1 szklanka o pojemności 250 ml

Wodę zagotujcie. Poczekajcie, aż nieco ostygnie (musi być gorąca, ale już nie wrząca) i przelejcie jej część do szklanki. Dosypcie 1 łyżkę stołową żelatyny w proszku i dokładnie wymieszajcie. Resztę wody przestudźcie. Następnie do butelki albo konewki przelejcie ze szklanki wodę z żelatyną i dolejcie resztę przestudzonej wody. Wymieszajcie płyny w naczyniu. Poczekajcie aż mieszanka przestygnie do temperatury pokojowej.

Tak przygotowaną odżywczą miksturą podlewajcie skrzydłokwiat 1 raz na 2 tygodnie. Kuchennego nawozu z żelatyny możecie używać także do ratowania żółknących fikusów, filodendronów oraz sansewierii