Nie ma chyba nikogo, kto by nie lubił kotletów mielonych. Aby uniknąć monotonii, możecie je smażyć z różnych rodzajów mięs lub zapiekać. Jeszcze inną metodą na odmianę jest farsz. Możliwości jest całkiem sporo. Farsz, szczególnie dobrze przemyślany, nie będzie chłonął soków z mięsa - podczas smażenia odda dodatkową wilgoć mięsu. Dzięki temu kotleciki wyjdą miękkie i soczyste.

Kotlety mielone faszerowane - sposób na soczyste mięso

Czym możecie nadziać mięso? Do takich kotletów możecie np. wkroić kapustę. Podczas smażenia puści sok i wzbogaci mięso. Doskonałym dodatkiem do kotletów mielonych będą też drobno pokrojone suszone pomidory w oliwie, z dodatkiem przypraw. Takie pomidory podkreślą smak mięsa i pogłębią smak dania. 

Innym pomysłem na nadzienie, który szczególnie pokochają dzieci, jest ser. Dzięki niemu mięso automatycznie stanie się bardziej miękkie. Ser jest też tłusty - dodatek tłuszczu do masy na kotlety sprawi, że będą one zdecydowanie bardziej soczyste. A gdy jeszcze w środku będą grzyby (które nadają głębokiego smaku każdemu daniu, w którym się znajdą) - mamy pełny sukces. Dodać możecie zarówno sklepowe pieczarki, jak i leśne grzyby - jeszcze intensywniejsze w smaku. 

Kotlety mielone z pieczarkami i serem - przepis

Składniki na kotlety:

  • 1 kg mielonego mięsa wieprzowo-wołowego
  • 2 jajka
  • 3 łyżki wody
  • po 1 łyżeczce soli i pieprzu
  • 2 pełne łyżki bułki tartej + 2 łyżki do obtoczenia kotletów
  • olej do smażenia

Składniki na farsz: 

  • 250 g pieczarek lub świeżych leśnych grzybów
  • 150 g żółtego startego sera
  • 1 niewielka cebula
  • po 1 łyżeczce soli i pieprzu
  • 1 łyżeczka granulowanego czosnku
  • 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
  • 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
  • 1/4 pęczka posiekanej natki pietruszki

Sposób przygotowania:

  1. Zacznijcie od farszu: posiekajcie bardzo drobno grzyby i cebulkę. Na rozgrzanym tłuszczu zeszklijcie cebulę, następnie wrzućcie grzyby i podsmażcie, aż zbrązowieją.
  2. Tuż przed zdjęciem z ognia doprawcie solą, pieprzem, czosnkiem, tymiankiem i rozmarynem. Wymieszajcie i zaczekajcie, aż na patelni zapachnie ziołami.
  3. Przełóżcie podsmażone grzyby z cebulą do osobnej miseczki. Dodajcie do nich wiórki sera i posiekaną natkę pietruszki. Wymieszajcie na gładką masę. 
  4. Zajmijcie się masą na kotlety: przełóżcie mięso mielone do dużej miski. Dodajcie jajka, bułkę tartą, sól i pieprz. 
  5. W większej misce umieść mięso mielone. Wbij do niego jajka, wsypcie 2 łyżki bułki tartej oraz sól i pieprz. Dolejcie odrobinę wody, by mięso lepiej się kleiło.
  6. Wymieszajcie na gładką i jednolitą masę. Uformujcie z niej ok. 10-12 lekko spłaszczonych kotletów.
  7. Nafaszerujcie kotlety: na środku każdego kotleta ułóżcie ok. 1 łyżkę farszu, zlepcie dokładnie brzegi i uformujcie je ponownie w owalny lub okrągły kształt.
  8. Obtoczcie w bułce tartej i smażcie na rozgrzanym tłuszczu, na średnim ogniu, aż z obu stron będą złote i rumiane.

Z czym podawać kotlety mielone z serem i grzybami?

Duet doskonały z grzybami stanowi nie tylko mięso, ale i kapusta (w końcu pierogi z kapustą i grzybami są jednym z klasyków). Kotlety mielone z serem i grzybami możecie więc podawać śmiało z zasmażaną kapustą, a w wersji premium, okraszoną dodatkowo chrupiącymi skwarkami. Jeśli porcja będzie odpowiednio duża, z tłuczonych ziemniaków można śmiało zrezygnować.

Do takich kotletów świetna będzie również z surówką z białej kapusty z dodatkiem koperku i świeżego ogórka. Taki kontrast przyjemnie odświeży całe danie. Koperek do smażonego mięsa z farszem z grzybów również pasuje wyśmienicie.