Naczynia żeliwne pod wpływem czynników atmosferycznych i chemicznych, bardzo szybko ulegają korozji. Dlatego produkty wykonane z żeliwa, pokrywa się lakierem, emalią oraz cyną. W kuchni możemy znaleźć garnki żeliwne, brytfanny do pieczenia mięs, patelnie i rondle, a także maszynki do mielenia mięsa, tłuczki, itp. Powierzchnia tego rodzaju sprzętów pokryta jest warstwą cyny, może być także emaliowana i lakierowana.

Przed pierwszym użyciem, każde naczynie żeliwne, należy przepłukać bardzo gorącą wodą. Pamiętajcie, żeby nigdy do mycia naczyń żeliwnych nie używać detergentów i nie myć ich w zmywarce. Po wyczyszczeniu garnka, można posmarować tłuszczem: masłem, margaryną, olejem jadalnym. To zagwarantuje świeżość i zakonserwuje je aż do następnego użycia.

Jeśli naczynie jest nagrzane, nie zalewaj go zimną wodą. Jeśli chcesz, aby dane żeliwne naczynie, nadawalo się do użytku przez kilka lat, od czasu do czasu wlej do niego olej, podgrzej na kuchence lub w piekarniku. Po tym, jak ścianki wchłoną część tłuszczu, ostudź naczynie, a nadmiar oleju wytrzyj suszą ściereczką kuchenną lub papierowym ręcznikiem. Jeśli żeliwny garnek lub patelnia, mają przykrywkę, nie zamykaj ich w szafce i nie przykrywaj pokrywką. Jeśli naczynie nie będzie miało dostępu powietrza, mogą się na nim pojawić oznaki rdzy.

Czyszczenie żeliwnych naczyń należy zacząć od nałożonej na nie warstwy ochronnej. Przy myciu unikajcie ostrych przedmiotów, nie czyście żeliwnych naczyń myjkami z drutu i ostrą stroną gąbki. I pamiętajcie, żeby nie zostawiać resztek jedzenia w garnkach przez dłuższy czas. Bardzo łatwo przywierają do naczyń i ciężko je później usunąć.

Przeczytajcie inne nasze porady o czyszczeniu naczyń