Botwina pojawiła się w tym roku na „moim” bazarku wcześniej niż zwykle. Nic dziwnego, pogoda nam sprzyja. Choć zdarzają się jeszcze nocne przymrozki, botwina jest coraz bardziej okazała. Młode buraczki są jednak na tyle słodkie, że smakują wszystkim u nas w domu również na surowo. Nie mają jeszcze charakterystycznego, „żelazistego” posmaku charakterystycznego dla starych, zimowych bulw. Doskonale nadają się m.in. na zupę z botwinki z jajkiem na ciepło czy też, w cieplejsze dni, na orzeźwiający chłodnik z botwinki z jajkiem na kefirze i zsiadłym mleku czy też sałatkę z botwinką, jajkiem i fetą. Do młodych buraczków pasuje jednak nie tylko jajko czy wyrazisty, biały ser. 

Sałatka z botwiny - co można do niej dodać? 

Sałatkę z botwiny do obiadu możecie zrobić również z dodatkiem podsmażonej piersi z kurczaka, na ciepło. Pokrójcie drobniej botwinę wraz z łodygami i przesmażcie ją z dodatkiem prostej glazury z octu balsamicznego i cukru lub miodu. Do tego możecie dorzucić też szparagi, jeśli je macie i lubicie. Na osobnej patelni obsmażcie na oliwie kawałki kurczaka doprawione solą i pieprzem cytrynowym. Na talerzach lub w salaterce rozłóżcie umyte i wysuszone liście botwiny, a na nich pozostałe składniki sałatki. Proste i pyszne. Może też służyć za obiad do pudełka, do wzięcia do pracy. 

Do słodziutkich buraczków pasuje to wszystko, co do dorosłych buraków, np. jabłka, pomidorki koktajlowe, czerwona cebula, natka pietruszki czy ogórki małosolne z chrzanem i sycąca ciecierzyca lub zielona czy też czarna soczewica. Z ziół pasować tymianek, bazylia oraz kolendra - zarówno świeże liście, jak i nasiona. Botwinę możecie też połączyć m.in. z soczystą i słodką gruszką oraz ogórkami. Pokrójcie je jak najcieniej - jak na mizerię. Dzięki temu będą chrupać w sałatce. Poniżej znajdziecie cały przepis.

Sałatka z botwiny do obiadu - przepis

Składniki:

  • 1 pęczek botwinki 
  • 1 ogórek szklarniowy lub 2-3 gruntowe w sezonie
  • 1 duża, miękka gruszka
  • 40 g sałaty rzymskiej, lodowej, rukoli lub szpinaku 
  • 100 g sera feta lub wędzonego twarogu 
  • 3 łyżki oliwy 
  • 3 łyżki octu balsamicznego lub soku z cytryny
  • 1 garść posiekanych orzechów włoskich 
  • 1/2 pęczka szczypiorku
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania: 

  1. Umyjcie i wyszorujcie dokładnie botwinkę.
  2. Osuszcie i oddzielcie liście od buraczków. Jeśli buraczki są już dość duże, zetrzyjcie je na wiórki, jeśli niewielkie, drobno posiekajcie. 
  3. Posiekajcie liście botwinki wraz z łodygami na mniejsze kawałki.
  4. Ogórka przekrójcie wzdłuż na pół i wydrążcie łyżeczką gniazda nasienne (w nich jest najwięcej wody).
  5. Pokrójcie ogórka w półtalarki, a gruszkę na pół, a następnie w cienkie paski (wytnijcie twarde gniazda nasienne). 
  6. Wymieszajcie botwinkę (liście, łodygi i buraczki) z ogórkiem i gruszką. 
  7. Przygotujcie prosty sos: wymieszajcie oliwę z octem balsamicznym na emulsję. Polejcie nim botwinkę, doprawcie solą i pieprzem, dokładnie wymieszajcie. 
  8. Rozłóżcie w salaterce sałatę, a na niej ułóżcie botwinkę z sosem i dodatkami. 
  9. Całość posypcie pokruszonym serem, posiekanym szczypiorkiem i kawałkami orzechów.

Co jeszcze można zrobić z botwiny?

Oprócz zupy, chłodnika i prostych sałatek czy surówek, zrobicie też proste pieczone placki z botwiny. Ciasto na takie placki przygotujecie tak, jak ciasto na placki ziemniaczane z grubo startych ziemniaków. Do ziemniaków dodajcie startą i odsączoną z wody cukinię, mąkę, jajka i posiekaną botwinę oraz przyprawy. Warto wmieszać do nich również olej, by nie przypaliły wam się w piekarniku. Po wymieszaniu masy placki trzeba formować w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec ok. 15 minut w temp. ok. 180 st. C, aż się zrumienią.

Młoda botwinka do słoików na zimę, zakonserwowana w towarzystwie czosnku, soli i cukru również będzie dobrym rozwiązaniem, gdy już sezon się skończy. Gdy zatęsknicie, wystarczy ją wyjąć i wykorzystać, jak tylko chcecie - choćby do wspomnianej wyżej sałatki.